Hafriyat Alanları İstanbuldaki 7 İlçe Büyüklüğünde | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Ağustos 2017

Hafriyat Alanları İstanbuldaki 7 İlçe Büyüklüğünde

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği İstanbul’da her ay 5 milyon ton hafriyat çıkıyor. 14 resmi hafriyat sahasından 7’sinin kapasitesi doldu.
Kamyoncular ise hafriyatları, başta su toplama havzaları ve deniz kenarları olmak üzere gözden ırak alanlara boşaltıyor. Sadece çevresel kirliliğe değil, hafriyat kamyonları hayvan ve insan ölümlerine de yol açıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP Grubu’nun hafriyat alanlarına ilişkin hazırladığı rapora göre 2013-2017 arasında IBB’nin ilan ettiği hafriyat alanı 15,8 km. Bu alan İstanbul’un 7 ilçesinin yüzölçümünden daha büyük. Güngören’in ise 2 katı.
İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi ve İBB CHP Grubu Basın sözcüsü Tarık Balyalı, İBB Meclis Grubu olarak hafriyat alanlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaların raporunu sundu. Rapora göre ilan edilen toplam 15,8 km alanın 150 milyon metreküp hafriyat atığı alabilecek kapasitesi var. Bu kadar atığı kamyonların taşıyabilmesi için İstanbul içerisinde milyonlarca kez sefer yapması gerek. İstanbul’un çeşitli noktalarında hafriyat alanlarına son 4 yılda en az 11 milyon 500 bin hafriyat kamyonu seferi yapıldı.
Son 5 yılda İBB’de toplam 835 bin 698 metrekare hafriyat alanı tahsis edildi.

Share
531 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.