Hadımköy Enerji Hattı İstiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Hadımköy Enerji Hattı İstiyor

HASIAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, Hadımköy’de istihdamı 2023’e kadar 60 binden 110 bine çıkaracaklarını söyledi. Hadımköy’ün, en büyük OSB’nin bile 4 katı olduğunu, 20 milyar dolarlık iş hacmi ile 10 milyar dolardan fazla ihracat yaptığını belirten Bozdağ, “Böyle bir bölgede kesintiler özelleştirme öncesine göre enerji maliyetimizi yüzde 22.2 artırdı. Bölgeye doğrudan hat çekilmesi Enerji Bakanlığından talebimizdir” dedi.

HASİAD’ın, DÜNYA gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt’un da katılımıyla gerçekleştirdiği haftalık yönetim kurulu toplantısında Başkan Hüseyin Bozdağ, Hadımköy bölgesinin gelişim süreci ve sorunlarına değindi.
Hadımköy-Arnavutlcöy Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (HASİAD) gündemi ve kendi bölgelerindeki gelişmeleri değerlendirdikleri toplantıda konuşan HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, halen 60 bin kişinin çalıştığı bölgedeki istihdamı 2023’te 110 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

indergi-hadimköy enerji hatti istiyor

Hadımköy’ün 12.5 milyon metrekare alanla en büyük sanayi bölgesi olduğunu söyleyen Bozdağ “En büyük OSB’nin de 4 katı büyüklüğündeyiz şu anda. İşte bu çerçevede 60 bin çalışan var bu bölgede. Bölge olarak 2023 yılına kadar 110 bin kişiyi bulabilecek bir istihdam alanı oluşturmayı hedefledik. Bunun dışında 20 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahibiz. Bu 20 milyar dolarlık işlem hacminin 10 milyar dolardan fazlası ihracat şeklinde” dedi.

Kuzey Marmara Otoyollarının yanında 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi büyük çaplı projelerin bölgeye katkı yapacağını ifade eden Bozdağ, ayrıca 3. Havalimanın yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını ifade ederek “3. Havalimanı yapımında zaten birçok firmamız çalışıyor. Biz bu toplantılarla süreci hızlandırdık, havalimanının camları ve mobilyaları bu bölgede üretiliyor. Dolasıyla ne üretiyorsak 56 komite içerisinde hepsini havalimanıyla özdeşleştirdik” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İHRACATININ YÜZDE 7’Sİ BU BÖLGEDEN
Hem yapılmış hem de yapılacak proje ve yatırımların Hadımköy’ü önemli hale getirdiğini dile getiren Hüseyin Bozdağ, Türkiye’nin ihracat rakamının yaklaşık yüzde 7’sinin bu bölgeden karşılandığını belirtti. Bölgenin daha hızlı gelişimi için de dernek olarak çalışmalar yaptıklarını belirten dernek yönetim kurulu ile iş seyahatleri düzenlediklerini söyledi. 4 bin 500 üyeli Bulgar Müteahhitler Derneği ile toplantı yaptıklarını söyleyen Hüseyin Bozdağ şu bilgileri verdi:

“Bulgaristan’dan işbirliği ile döndük. Bunun dışında İstanbul’daki büyükelçiler ve ticari ataşelerle görüşmelere başladık. En önemli görüşmeyi de Korelilerle yaptık geçen hafta içerisinde. Güney Kore’deki başkonsolosumuzla yaptığımız toplantıda ise Samsung, LG, Hyundai gibi büyük firmaları bölgemize getirterek yan sanayi ya da onların direkt tedarikçisi olabilme noktasında yapılabilecek çalışmalar hakkında konuştuk. Koreli yatırımcılar da buraya ziyarette bulunarak saha gezintileri yapacaklarını bildirdiler. Karşılıklı işbirlikleri kurmayı hedefliyoruz.”

ELEKTRİK KESİNTİLERİ MALİYETLERİ YÜZDE 22 ARTIRDI
Bölgenin sorunları çerçevesinde BEDAŞ’ın özelleştirmesinin beklentileri karşılayamadığına dikkat çeken Hüseyin Bozdağ, “Yaşanan elektrik kesintileri sonucu jeneratör ve ek enerji maliyetleri sebebiyle özelleşmeden önceki rakamlarla karşılaştırdığımızda yüzde 22.2 mali yük getirdiğini görüyoruz. BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu’na da konu ile ilgili beklentilerimizi aktardık. Kendilerinin kiracı konumunda bulunduklarını, BEDAŞ’ın altyapısının kendilerine aA olmadığını söyledi” şeklinde konuştu. Elektriği iki indirici kaynaktan çektiklerini ifade eden Bozdağ, elektrik kesintilerinin bazen ana merkez kaynaklı olduğunu bunun yanında trafo merkezlerinin bakımsızlığı ve altyapı kapasitesinin yetersizliği sebebiyle gerçekleştiği bilgisini verdi. Bozdağ “BEDAŞ, bize gerekçe olarak yetişmiş elemanların devlet kadrolarına dağıldığını, ellerinde kalifiye elemanın olmadığını söyledi ve yetiştirmek için çalışma yaptıklarını belirtti” dedi.

“BÖLGEYE DOĞRUDAN BİR HAT ÇEKİLSİN”
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Hadımköy bölgesinin kesintisiz enerjiye ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Bozdağ, “İndirici merkezlerin ıslahı ve yeterli hale getirilmesi, doğrudan hat çekilmesi Enerji Bakanlığı’ndan bölgenin talebidir. Endüstri 4.0 gibi yeni trendleri yakalamamız için bu şart” dedi.

 

Share
623 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.