GYODER, zirveyi Antalya’ya taşıdı  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

17 Aralık 2017

GYODER, zirveyi Antalya’ya taşıdı 

GYODER Başkanı Yetgin, Antalya’ya değer katan mega projelerde yeni nesil kentleşmenin örneğini gördüklerini belirtirken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ise, “Küresel projelerle Antalya’nın taşı toprağı değerlenecek” dedi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörün geçen yılı, 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen 2015’in üzerinde bir satış rakamıyla tamamladığını belirterek, “İnşallah bu yıl da 1 milyon 400 binle yeni bir rekor kıracağız.” dedi.
Yetgin, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen “Gelişen Kentler Zirvesi”nin açılışında, sektörün ihtiyaçlarına duyarlı, çözüm odaklı ve sosyal sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını söyledi.Sektörün çatı örgütü olarak, Türkiye’nin potansiyelinin en doğru şekilde değerlendirileceği stratejileri geliştirmek için çaba gösterdiklerini dile getiren Yetgin, “Kamu kurumlan ve yerel yönetimlerle iş birliğini daha da güçlendireceğiz. Ortak amacımız, gayrimenkul sektörünün büyümesine, güçlenmesine ve ülkemizin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına katkı sağlamaktır.” diye konuştu.
Yetgin, özellikle son yıllarda artan yatırımlar ve dünya ölçeğindeki mega projelerle gayrimenkul sektörünün büyük bir ivme kazandığına dikkati çekti. Yetgin, “Sektörümüz geçen yılı, 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen 2015’in üzerinde bir satış rakamıyla tamamladı. İnşallah bu yıl da 1 milyon 400 binle yeni bir rekor kıracağız. Sektör temsilcileri olarak, konut satış rakamlarını artırırken, 2018 ve sonrası için ne tür tedbirler alınabilir, neler yapılabilir konusunda da kafa yormaya devam ediyoruz.

Türkiye, çevresindeki olumsuzluklara rağmen istikrarlı ekonomik büyümesini sürdürdü. Son açıklanan yüzde 11,1’lik büyüme rakamı bir dünya rekoru. Bizlere önümüzdeki yıllar için moral ve motivasyon sağladı.”
Yetgin, kentsel dönüşüm konusuna değinirken de doğru ve sürdürülebilir şehirleşme adına kentsel dönüşümün önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için yapılaşma tercihleriyle, tarihi ve kentsel doku gözetilerek konunun bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Yetgin, akıllı kentsel dönüşüm ve sürdürülebilir bir yaşam planlanmasına ihtiyaç olduğunu bildirdi.

‘Antalya dünyanın en güzel şehri olduğunu gösterecek*

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya’nın Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Antalya’nın, İstanbul ve Türkiye ekonomisi üzerindeki yükü alabilecek önemli bir şehir olduğunu dile getiren Türel, şöyle konuştu:

“Konut metrekare fiyatları açısından Antalya’nın Miami, Nice ve Barcelona gibi şehirlerden hiçbir eksiği yok. Antalya projeleriyle dünyada adından söz ettiren bir şehir olacak. Dünya çapında iddialı işler yaparsanız, bir vizyon koyarsanız, küresel projeler yaparsanız, Antalya’nın taşı toprağı altın olur. Azıcık aşım kaygısız başım.’ derseniz yerinizde oturursunuz. Bu göreve oturmak için gelmedik. Antalya, dünyanın en güzel yeri ve dünyanın en iddialı şehri olduğunu gösterecek. Antalya akıllı şehir sistemleriyle donatılacak.’Antalya’da kentsel dönüşümde bir eksiklik olduğunu belirten Türel, 2014’e kadar kentsel dönüşümle ilgili bir projenin olmadığını ifade etti.

Zirvede ‘Antalya’da Yatırım Yapmak’ Paneli düzenlendi

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Hedefimiz, şehri bütüncül planlama mantığıyla ele alıp, şehrin içindeki dinamikleri de dikkate alarak, planlayarak bir kentsel dönüşüm yapmak ama bunu her yerde başarmamız kolay değil.” dedi. Elmas, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen “Gelişen Kentler Zirvesi” kapsamındaki “Antalya’da yatırım yapmak” konulu panelde konuştu. 2012’de kanunlaşan kentsel dönüşümü takip etmeye çalıştıklarını belirten Elmas, bu konuda İstanbul’da ve diğer kentlerde iyi ve sıkıntılı uygulamalar olduğunu söyledi. Türkiye’deki
kentsel dönüşüm çalışmalarında aslında bireysel binaların dönüştürüldüğüne dikkati çeken Elmas, “Kentsel dönüşüm demek için ada veya en azından birkaç adanın büyüklüğünde hedef olarak da mahalle bazında daha büyük alanları hedefleyerek ama belki parça parça harekete geçerek yönetmek gerekiyor. Hedefimiz, şehri bütüncül planlama mantığıyla ele alıp, şehrin içindeki dinamikleri de dikkate alarak, planlayarak bir kentsel dönüşüm yapmak ama bunu her yerde başarmamız kolay değil.” diye konuştu.Antalya’da sürdürdükleri Kepez-Santral Projesi hakkında bilgi veren Elmas, yeni ve modern bir şehir inşa edeceklerini dile getirdi.

Share
427 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.