Gürpınar Siteler Kentsel Dönüşüme Hazır | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Temmuz 2018

Gürpınar Siteler Kentsel Dönüşüme Hazır

BEYLİKDÜZÜ Belediyesi, vatandaşların can ve mal güvencesinin, sağlıklı ve nitelikli bir kentsel çevrede yaşam haklarının sağlanması amacıyla yasal çerçeve içerisinde gerekli tüm sorumlulukları alarak plan değişikliklerini 21 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe soktu.

BEYLİKDÜZÜ Belediyesi, vatandaşların can ve mal güvencesinin, sağlıklı ve nitelikli bir kentsel çevrede yaşam haklarının sağlanması amacıyla yasal çerçeve içerisinde gerekli tüm sorumlulukları alarak plan değişikliklerini 21 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe soktu.

Beylikdüzü Beledesi’nden yapılan açıklamada, “Yaklaşık 30 hektarlık, 15 bin civarında nüfusun yaşadığı Beylikdüzü Gürpınar Siteler Bölgesinde mevcut yapılar zamanla yıpranarak, fiziksel durumu itibariyle vatandaşların can ve mal güvenliği açısından ciddi riskler taşır hale gelmişti. Halihazırdaki yapılaşma durumuna karşın, 2010, 2011 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından onaylanan imar planlarında, bölgenin sorunlarını çözümleyecek herhangi bir karar geliştirilmemiş olması ve imar haklarının yaklaşık yarı yarıya düşürülmesi ile birlikte bölgede kentsel dönüşümün gerçekleşmesi olanaksız hale gelmişti. Bu gerekçeyle, 2016 yılının başlangıcı itibariyle Beylikdüzü Belediyesi, Gürpınar/Siteler’de sağlıklı, güvenli, yaşanabilir bir kentsel çevre oluşturulabilmesine yönelik kentsel dönüşümün gerçekleştirilebilmesi; fiziksel ve sosyo-ekonomik açılardan bölgenin yeniden canlandırılması amacıyla çalışmalara başlanmıştı.” denildi.

 İBB MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 
Süreç içerisinde Beylikdüzü Belediyesinin teknik ve idari kadrosunun birçok kez İBB Planlama Müdürlüğü, İBB İmar Komisyonu, Kentsel Yenileme Komisyonu ile görüşmeler gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada “İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve siyasi partilerin Büyükşehir Belediyesindeki Grup Başkanvekilleri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Temmuz 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında, IBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın yönlendirmesi ile KİPTAŞ ile çalışmalar yürütüldü, Başkanlık düzeyinde görüşmeler yapıldı. Ancak tüm bu yapılan görüşmeler herhangi bir netice vermedi ve bu denli kritik bir konu yaklaşık 2 yıldır adeta çözümsüzlüğe mahkum edildi. Nisan 2018 tarihinde İBB Planlama Müdürlüğünden, teklif edilen plan notu değişikliğinin süreci hakkında resmi yazışma ile bilgi sorulmasına rağmen, herhangi bir cevap dahi alınamadı. Beylikdüzü Belediyesi, yasal mevzuat ve yetkilerimiz çerçevesinde, gerekli tüm sorumlulukları alarak plan değişikliğini, 17.05.2018 tarihinde alınan Başkanlık Oluru ile 5216 sayılı yasanın 14. Maddesi gereğince onay alarak 21.05.2018 tarihinde bir ay süreyle askıya çıkardı ve 21 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe soktu.” denildi.

BÖLGEDE yaşayanlar ve ticari işletmelerle birebir anketlerin gerçekleştirildiği ifade edildiği açıklama şöyle devam etti:
“12.12.2016 tarihinde IBB Meclis gündemine alınan teklif ile ilgili, İBB Kentsel Yenileme-İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile konu hakkında görüşmeler yapılarak, Beylikdüzü Belediyesinin daveti sonucunda komisyon üyeleri 30.01.2017 tarihinde alanda tespit ve gözlem yaptı. Aradan geçen altı ayın sonunda, IBB Meclisi Kentsel Yenileme İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu ile Tadilen Uygun Görülen Karar açıklandı, ancak aynı gün Komisyon Raporu gerekçesi açıklanmaksızın geri çekildi ve teklif, bu tarihten itibaren IBB Meclisi Kentsel Yenileme-İmar ve Bayındırlık Komisyonunda bekledi.”

 

Share
301 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.