Günübirlik Kiralamalara Banka Şartı Geldi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Günübirlik Kiralamalara Banka Şartı Geldi

Maliye Bakanlığı, günübirlik ev ve araç kiralamalarını kayıt altına almak için yeni bir tedbir aldı. Bu tür kiralamalarda ödemeler artık bankalar üzerinden yapılacak. Uymayanlara 1400 TL’ye kadar ceza kesilebilecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, günübirlik kiralanan evlerin fuhuş ve benzeri suçların mekânı haline geldiğini belirterek, “İçişleri Bakanlığı da çalışma başlattı. Biz de çalışma yürütüyoruz” dedi. Ağbal, günübirlik kiralanan araçların da zaman zaman terör amaçlı kullanıldığını kaydetti.

indergi_Günübirlik Kiralamalara Banka Şartı Geldi1Günübirlik kiralamalar kayıt altına alınmıyor. Maliye Bakanlığı, günübirlik ev ve araç kiralama uygulamasına ilişkin tedbir aldı. Bu tür kiralama işlemleri bankalar üzerinden yapılacak ve kayda girecek. Maliye Bakanlığı, gelir vergisi ve vergi usul kanunu tebliğlerinde ayrı ayrı değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan değişikliklerle, konut kiralamalarında banka aracılığı ile ödeme şartı, haftalık ve günlük konutları da kapsayacak biçimde genişletildi. Araç kiralama hizmetinde de 7 bin TL’nin üzerini banka aracılığıyla ödeme koşulu kaldırıldı. Artık bir bedele bağlı olmadan tüm kiralamalar banka üzerinden yapılacak. Konut ve araç kiralamalarında ödemeler nakit yerine kredi kartı, banka kartı, havale ve EFT gibi yollarla gerçekleştirilecek. Uymayanlara, 1400 TL’ye kadar usulsüzlük cezası kesilebilecek.

ELEKTRONİK ORTAMDAKİ KİRALAMALAR DA İNCELENİYOR 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, günübirlik ev ve araç kiralama işinin hızla büyüdüğünü belirterek “Büyük şehirlerde ve tatil yörelerinde pek çok kişi evini, villasını kiralıyor. Bu alanda çalışma yürütüyoruz. Bu yerler, fuhuş başta olmak üzere istemediğimiz suçların işlendiği mekânlara dönüşüyor. İçişleri Bakanlığı da çalışma başlattı. Bildirimler alıyoruz. Ortak çalışıyoruz” dedi. Ağbal, elektronik ortamda gerçekleştirilen bu tür kiralamaları da takip edeceklerini kaydederken, artık bir limit olmadan tüm ödemelerin bankalardan yapılacağını kaydetti. Ağbal, araç kiralama işi için de İçişleri Bakanlığı ile çalıştıklarını belirterek bu araçların zaman zaman teröristlerce kullanıldığına dikkat çekti. Ağbal, düzenleme ile Emniyet’e destek olacaklarını belirtti.

Share
523 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.