Gelir Vergisi Beyannamesinde Son Gün 25 Mart 2019 | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Gelir Vergisi Beyannamesinde Son Gün 25 Mart 2019

Yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesine 7 gün kaldı. Mükellefler özellikle, kira, ücret, menkul sermaye iradı gibi gelirlerini hazır beyan sistemi ile verebilmekte. 

2018 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilmesi süresi 25 Mart 2019 tarihinde sona eriyor. Gelir Vergisi Mükelleflerinin mesleki ve ticari kazançlarının yanı sıra, vatandaşların eğer var ise kira gelirleri, beş yıldan az elde tutulup satılan gayrimenkul satış karı gelirleri, birden fazla işverenden elde edilen ücret geliri, ortak olunan anonim veya limited şirketlerden elde edilen kar payı tutarları gelirlerinin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Bazı gelirler ise hazır beyan sistemi ile beyan edilebilmektedir. Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin Gelir Vergisi Beyannamemizin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini görüntüleyerek, onaylayabilecek veya gerekli değişiklikleri yapabilecektir. Sistemle ilgili alanlardaki vergi hesaplamaları otomatik yapılmaktadır. Ancak yine de mükelleflere beyannamelerini vermeden önce bir Mali Müşavire danışmaları öneriliyor.

2018 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 4 bin 400 lirası gelir vergisinden müstesna. Yani bu tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmemektedir. İstisna tutarının üzerinde gelir elde edilmesine rağmen yasal süresinde beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda, istisnadan yararlanma hakkı ortadan kalkmaktadır.

İşyeri kira geliri elde edip bu gelirlerinden gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılanların brüt 34 bin liraya kadar kira gelirleri olması durumunda da beyanname verme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Beş yıldan az elde tutulup satılan gayrimenkul kazançlarının 12 bin lirası gelir vergisinden istisna edilmiştir. Kazanç hesaplanırken, gayrimenkulün maliyet bedeli alındığı ve satıldığı aylar hariç olmak üzere Yİ-ÜFE artış oranına göre değerleme yapılması gerekmektedir.

Share
496 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.