Gebze-Halkalı Seferleri Başlıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

23 Mayıs 2018

Gebze-Halkalı Seferleri Başlıyor

Gebze- Halkalı arasındaki banliyö hatları, İstanbul – Ankara arası yüksek hızlı tren projesine entegrasyon ve yenileme çalışması için 2013 yılından bu yana kapatılan banliyö hattı için geri sayım başladı.

Gebze- Halkalı arasındaki banliyö hatları, İstanbul – Ankara arası yüksek hızlı tren projesine entegrasyon ve yenileme çalışması için 2013 yılından bu yana kapatılan banliyö hattı için geri sayım başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı hattında test sürüşünü gerçekleştirecek.

Çalışmaların tamamlanması halinde hat Marmaray Projesi ile entegre olup Gebze- Halkalı hattı kesintisiz olarak hizmet vermeye başlayacak. Marmaray Projesi’ni de içine alan Gebze-Halkalı arasındaki 76 kilometrelik demir yolu hattının tamamlanmasıyla iki hat arasındaki mesafe 185 dakikadan 105 dakikaya düşecek. Marmaray araçları ile de Gebze’den Halkalı’ya 114 dakikalık sürede 43 istasyonduk güzergâh kat edilebilecek.

Küçükçekmecelilerle iftarda buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, geçmişte Küçükçekmece’de AK Parti İlçe Başkanlığı yaptığını dile getirerek, Halkalı ve Küçükçekmece’nin o günlerdeki durumunu ve ulaşım sorununu iyi bildiğini belirtti. Uysal, 9,7 kilometrelik Bağcılar (Kirazlı) Küçükçekmece (Halkalı) Metro Hattı’nın yapımına başlandığını ve kısa zamanda bitirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Uysal, şu bilgileri verdi: “Bu yıl sonu itibariyle Mecidiyeköy- Mahmutbey metrosunu bitireceğiz. Mahmutbey’den Halkalı’ya olan metromuzun da inşaatı devam ediyor. Hat tamamlandığında buradan Mecidiyeköy’e 25-30 dakikada gidebileceksiniz. Halkalı – Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı da yıl sonu itibariyle bitiyor. Açıldığında havalimanından Halkalı’ya doğru ulaşım çok daha kolay olacak. Yine Bahçeşehir metro hattının da ihalesi yapıldı, 3 yıl içinde bitecek.”

2 banliyö bir şehirlerarası hat olacak
Bu hat üzerinde ikisi banliyö biri şehirlerarası trenlere hizmet edecek hızlı tren hattı bulunacak. T-l ve T-2 hatları Marmaray araçları kullanacak. T-3’ü ise şehirlerarası ve uluslararası trenler ile yüksek hızlı tren de buna dahil olmak üzere kullanacak. Yaklaşık 20 kilometresi Avrupa’da, Anadolu yakasında da 43 kilometre olmak üzere toplam 63 kilometre olacak.

Günde 1 milyon kişiye ulaşım sağlayacak
İstanbul ulaşım ağının önemli bir ayağını oluşturacak hat hiçbir şekilde şehirlerarası veya uluslararası trenlerden etkilenmeyecek. Avrupa ile Asya arasında kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanacak. Yaklaşık 128 saniyede bir tren seferi olacak hat tek yönde saatte 75 bin kişi taşıma kapasitesi ile günde 1 milyon kişinin İstanbul’un iki yakasında ulaşımını sağlayacak. Metro ve Yolcu/Yük Treni aynı hat üzerinde işletilecek.
Proje, Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu bağlantısının son halkası olması nedeniyle de önem taşıyor. Marmaray Projesi ve bağlantısı olan Gebze-Halkalı hattında kullanılacak 440 adet demiryolu aracının 300’ü de Türkiye’de üretilecek.

Share
307 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.