Gaziosmanpaşa-Eyüp’te Dönüşümün Mayası Tuttu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Mayıs 2018

Gaziosmanpaşa-Eyüp’te Dönüşümün Mayası Tuttu

Gaziosmanpaşa-Eyüp hattı, İstanbul’un merkezinde yer alan bir bölge. Çarpık yapılaşmasıyla öne çıkan bu bölge şimdi dönüşümle yeniden hayat buluyor. Torunlar İnşaat’tan Ilgın İnşaat’a, Ortadoğu Grup’tan Kuyaş Gayrimenkul’e kadar markalı konut üreticilerinin 20 dönüşüm projesi yükseliyor. Yürütülen çalışmalarla birlikte önümüzdeki dönemde yeni kentsel dönüşüm projeleri yapılması planlanıyor

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin en önemli gündem maddesi. Ülke genelindeki yaklaşık 7 milyon çürük yapının yenilenmesi kentsel dönüşümle mümkün olabilecek. İstanbul’un en riskli bölgeler arasında ilk sırada yerini alan Gaziosmanpaşa’da Sarıgöl, Mevlana, Pazariçi, Karayolları ve Fevzi Çakmak mahallelerini içeren 3 milyon 929 bin 591 metrekarelik bir alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmişti. İstanbul’un en büyük riskli alanına sahip olan Gaziosmanpaşa Belediyesi de kentsel dönüş çalışmalarına hız kazandırmak için geçtiğimiz yıllarda GOPAŞ’ı kurarak maliklerle anlaşmalar yapıp inşaat şirketleriyle dönüşüm yapılması konusunda çalışmalara başlamıştı, ilan edilmiş riskli alanı Karadolap, İslambey ve Yeşilpınar olmak üzere üç mahalleyi kapsayan Eyüp’te de inşaat şirketleri kanalıyla dönüşüm çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda Gaziosmanpaşa-Eyüp hattında Torunlar İnşaat’tan Ilgın İnşaat’a, Ortadoğu Grup’tan Kuyaş Gayrimenkul’e kadar markalı konut üreticilerinin 20 dönüşüm projesi yükseliyor. Türkiye’ye örnek model Kamu iştirakti GOPAŞ’ın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken GOPAŞ Genel Müdürü Zeyyat Gümüş, “Bizim modelimiz kamu destekli iştirak şirketi olduğu, kamunun bize verdiği yetkilileri kullandığımız için Türkiye’de başka belediyede bu modelde bir uygulama yok” diyor.

Gaziosmanpaşa’da riskli alan ilan edilen 13 ana bölge ve onun altındaki, 18 alt bölgede çalışmalar yürüttüklerini belirten Zeyyat Gümüş, Gaziosmanpaşa’nın üçte birinde çalışma yürüttüklerini; GOP Pievne, Misal İstanbul ve WE Haliç projelerini geliştirdiklerini, TEM Avrasya projesinde de TOKİ ile çalıştıklarını söylüyor. İlçede şu anda 7 projede toplam 5 bin konut ürettiklerini anlatan Zeyyat Gümüş, şunları söylüyor:

“Gaziosmanpaşa’nın üçte birinde 30 bin yeni konut yapacağız. Bunun yarısı hak sahibi olsa 60 bin kişinin hayatı değişmiş olacak. 2018’de 5-6 bin konutun temellerini atmayı planlıyoruz. İnsanlar her zaman artı bir metrekare istiyor. Biraz daha fazla alabilir miyim diyerek süreci uzatıyorlar, insanlara doğru olanı anlatıp kentsel dönüşüm yapıyoruz.” Değer kazanıyor GOP-Eyüp hattı TEM ve çevreyollarına yakınlığı, Haliç’e komşu olması ile giderek değer kazanıyor. Özellikle son yıllarda hayata geçiren Vialand, bölgenin gelişimine ciddi katkı sağlamış durumda. Giyimkent ve Tekstilkent gibi önemli finans noktalarına yakınlığın yanı sıra Maslak, Levent ve Kağıthane’ye yakın olması da bölgeye avantaj sağlayan diğer unsurlar oluyor. Zingat.com CEO’su Ahmet Kayhan, Gaziosmanpaşa’nın İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olduğuna dikkat çekerek bölgede yapılan dönüşümün bulvarları, caddeleri, sosyal alanları ile iyi planlanması halinde İstanbul’a örnek olabileceğini vurguluyor. Eyüp’ün de İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Ahmet Kayhan, “Eyüp sosyal dokusu iyi planlanması gereken bir yer. Balat’tan Rami’ye dönüşümünde tarihçilerin, sosyologların birlikte çalışması gereken özel bir yer” diyor. Fiyatlar artıyor Reidin’in verilerine göre, Eyüp’te 2013 yılında bin 818 TL olan ortalama metrekare fiyatları 2014’te 2 bin 208 TL’ye, 2015 yılında 2 bin 845 TL’ye, 2016 yılında 3 bin 062 TL’ye, günümüzde ise 3 bin 464 TL’lere ulaşmış durumda. İlçede konut yatırımlarının görü dönüş süresi ise 15,8 yılı buluyor. Gaziosmanpaşa’da ise, 2013 yılında bin 555 TL olan ortalama metrekare fiyatları 2014’te bin 835 TL, 2015 yılında 2 bin 341 TL, 2016 yılında 2 bin 612 TL, günümüzde ise 2 bin 912 TLoldu. İlçede konut yatırımlarının görü dönüş süresi ise 16,4 yılı buluyor.

Markalı projelerde metrekare satış fiyatları; Eyüp’te 8 bin 197 TL, Gaziosmanpaşa’da 6 bin 485 TL seviyesine kadar çıkıyor. İnşaatlar hızlandı Kentsel dönüşüm çalışmalarının son dönemde hız kazandığı Gaziosmanpaşa ve Eyüp, İstanbul’un merkezine yakın konumları ve ulaşım kolaylığıyla öne çıkıyorlar. Özellikle Tarihi yarımadaya yakınlığı ile bilinen, önümüzdeki dönemde metro, tramvay gibi projelerin hayata geçeceği Eyüp’te dönüşüm daha çok parsel bazında yürütülüyor. Merkeze yakın yerlerdeki 3-4 bloklu sitelerin dönüştürüleceği de 4-5 yıldan bu yana konuşuluyor. Eyüp sınırları içinde Torunlar GYO tarafından yürütülen 5. Levent projesi bölgede hayata geçirilen en büyük proje konumunda. Geçtiğimiz aylarda lansmanı yapılan Gaziosmanpaşa’da, Eyüp sınırına komşu konumdaki WE Haliç projesi 11 blokta 1057 daire, 27 ticari ünite ile toplamda 1084 bağımsız birimden oluşuyor. Proje, çarpık yapılaşmasıyla bilinen ilçede konut, bulvar ve çarşı konseptiyle geliştirildi. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Süleyman Ekşi inşaat’ın Ahes Misal İstanbul projesi de Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Bölgesi’nde 100 dönümde 520 bin metrekare inşaat alanına sahip. 2 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanan projede 2 bin 400 konut, 359 odalı otel, cadde dükkanları ve 20 bin metrekare ofis bloğu yer alıyor. Talep görüyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, merkezi konumu ile öne çıkan Gaziosmanpaşa-Eyüp hattında Gaziosmanpaşa’nın kentsel dönüşümle öne çıktığını söylüyor. Eyüp’te ise Eyüp Sultan’ın yaşayan kitlesiyle spesifik, kendi içine kapalı bir bölge olduğunu ifade eden Maya, bu bölgede dönüşümün bu profile sahip çıkılarak yapılması gerektiğini vurguluyor. Gaziosmanpaşa-Eyüp hattının İstanbul’un çalışma ve sosyal yaşam alanlarına yakınlığıyla öne çıktığına dikkat çeken Maya, “Gaziosmanpaşa’daki dönüşüm kısa zamanda Eyüp’e de gelecektir. Belirli hedef kitle tarafından ikisi de talep görüyor. Eyüp Tarihi Yarımada’ya yakınlığı ve tarihte de yaşam alanı olmasıyla biliniyor. Tramvay hattı, metro projeleri de kente entegre olmasını sağlayacaktır” diyor.

Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Yanmaz: Master planlı proje yaptık

“Gaziosmanpaşa dönüşüme duyduğu talep ve merkezi konumu ile İstanbul’un öne çıkan bir bölgesi. Bu bölgede önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm projelerinin artacağını düşünüyorum. Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle Gaziosmanpaşa’da We Haliç projesini geliştirdik. Burada Türkiye’nin ilk master planlı kentsel dönüşüm projesini üretiyoruz.”

Süleyman Ekşi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ekşi: İstanbula örnek model 

Gaziosmanpaşa İstanbul’un ilan edilen en büyük riskli alanı özelliğine sahip. Bu nedenle İstanbul’a örnek olacak bir model üzerinde çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm alanlarını ekonomik, sosyal ve kültürel değerleri ile birlikte ele alıyor sadece bir zümreye ait olmayan tüm halkı kucaklayan, depreme dayanıklı bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz.”

INDERGİ

Share
465 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.