Gayrimenkulde Tapu Harcı Sevinci | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Gayrimenkulde Tapu Harcı Sevinci

Gayrimenkul sektöründe canlılığı artırmayı hedefleyen düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. 30 Eylül’e kadar tapu harçları binde 20’den binde 15’e düşürüldü; damga vergisi oranı ise sıfırlandı. Sektör tapu harcındaki indirimi değerlendirdi:

KDV damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat dönemini işaret ettiğini vurgulayan sektör temsilcileri, “Tüm bu düzenlemelerin etkisiyle 2017’yi
rekor satışla tamamlarız” diyorlar.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 oranında alınan harcı yüzde 3’e düşürdüklerini, bunun piyasada önemli bir canlanma yaratacağını söyledi. Ağbal, düzenlemenin bütçeye 900 milyon liraya yakın maliyeti olacağını ancak ekonomide meydana gelecek çarpan etkisiyle bu maliyetin aşağı geleceğini bildirdi.

Karar sektörde sevinçle karşılandı. İşte yorumlar:

Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay; tapu harçlarında yapılan indirimin oranı küçük gibi görünse de konut alıcılarına toplamda iyi bir fiyat avantajı sağladığını, bu dönemi iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

indergi-turyap azmi saribay

Tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyleyen Sarıbay: ‘‘Gayrimenkul sektörünün yıla umutsuz girmesini ardı ardına yapılan kampanyalar ve düzenlemeler engelledi. Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirim uzun süredir beklediğimiz, sektöre can suyu olacak bir düzenleme. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme; konut almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçirecek. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecek. Bu da hem gayrimenkul sektörünün hem de Türkiye’nin büyüme oranına doğrudan katkı yapacaktır’’ dedi.

300 bin liralık konut için ödenecek harç tutarı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 6 Bin TL’den toplam 12 Bin TL alınırken; yeni düzenleme ile alıcı 4500 TL, satıcı 4500 TL olmak üzere toplamda 9 Bin TL olarak alınacak.

Beyanlar gerçek değer üzerinden verilecek

Yapılan indirimin konut fiyatlarını etkilemeyeceğini ancak masraflarda sağlanan avantajla beyanların gerçek değer üzerinden verilmesine katkı sağlayacağını belirten Sarıbay: ‘‘Tapu harçlarındaki indirim ile konut alıcısının masrafı azalacak. Bu da bir nebze harçtan kaçmak için konutun bedelini düşük göstermenin önüne geçecek” dedi.

500 Bin Liralık Evde 57 bin 500 TL’lik Kazanç

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, KDV düzenlemesinden sonra; damga vergisinin sıfırlanması ve tapu harcının düşürülmesinin büyük maliyet avantajı sağlayacağını belirterek, “500 bin TL’lik dairenin damga vergisi yaklaşık 5 bin TL idi. Tapu harcının düşmesiyle tapu harcı maliyeti 2,500TL azaldı.% 18 olan KDV’nin yeni düzenlemeyle %8 olacağını da düşünürsek, müşterinin 50 bin TL kazancı oluyor. 500 bin TL’lik bir evde toplamda 57 bin 500 TL’ye varan bir avantaj sağlanıyor” diye konuştu.

KUZU Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise “Hükümetimizin verdiği destekle 2017 sektörümüz için güzel gelişmelerle başladı. Satış değerinin yaklaşık yüzde 4’ünü bulan tapu harçlarının indirilmesi sektöre ivme kazandıracak. Bu indirimle yatırımcılar konut alım kararlarını hızlandıracaklardır” dedi.

 

Share
543 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.