Gayrimenkulde Alım Satıma Yeni Düzenleme | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Kasım 2018

Gayrimenkulde Alım Satıma Yeni Düzenleme

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her müteahhidin gerçek değer üzerinden gayrimenkul satışı yapmadığına dikkat çekerek, “Artık gayrimenkullerin gerçek değer üzerinden satışının yapılabilmesine ilişkin düzenleme yapıyoruz” dedi. 

Yılda ortalama 1.3 milyon konutun el değiştirdiği Türkiye’de Maliye’nin yaptığı denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle hükümet yeni yasa hazırlığına girdi. Sektör temsilcileri de yüzde 25’i bulan vergi yüküne dikkat çekerek, işini doğru düzgün yapan firmalarla, kayıtdışı çalışıp alım-satım değerinde gerçek beyanda bulunmayan
şirketler arasında haksız rekabet olduğunu belirtiyordu.

Dün akşam bir toplantıya katılan ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her müteahhidin gerçek değer üzerinden gayrimenkul satışı yapmadığına dikkat çekerek, “Artık gayrimenkullerin gerçek değer üzerinden satışının yapılabilmesine ilişkin düzenleme yapıyoruz” dedi.

Ev almak isteyen vatandaşlar, bütçesine uygun bir ev bulduklarında tüm birikimlerini bu eve bağlayıp, emlak, tapu masrafı, taşınma gibi giderlerini en düşük miktarda tutmak istiyor. Bu nedenle alıcı ve satıcılar, daha az vergi ödemek için ev faturasını düşük rakamdan kesiyor. Satıcılar da daha az vergi ödemek için evin satış bedelini tapuda gerçeğinden daha az gösteriyor. Örneğin, 600 bin TL gerçek değeri üzerinden işlem yapıldığında alıcı ve satıcı (yüzde 2+2=4) toplam 24 bin TL tapu harcı ödemesi gerekirken, emlak vergi değeri olan 300 bin TL’den işlem yaparlarsa 12 bin TL ödüyor. Bu yüzden Maliye, son dönemde denetimlerini artırmıştı.

Kaynak: SÖZCÜ

Share
342 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.