Gayrimenkulcü Yeni Kampanya İstiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Temmuz 2018

Gayrimenkulcü Yeni Kampanya İstiyor

Konut satışlarında artış haziran ayında çift haneye yükseldi. Bu dönemde yaşanan artışta son konut kampanyası etkili oldu. Kampanya bitti, sektör temilcileri faizlerdeki artışla tüketicinin yeniden bekleyişe geçtiğini belirtti. Gayrimenkulcü yeni kampanya talebini Bakan Kurum’a iletti. Sektör faizde artık ‘netlik’ bekliyor. 

Konutta kamu destekli olarak mayıs ayında başlatılan ve haziran ayının ortasına kadar süren güç birliği kampanyası gayrimenkul sektörüne pozitif katkı sundu. Faizlerin yüzde 0,98, peşinat oranlarının yüzde 5’e çekildiği kampanyada konut satışları haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.4 artarak 119 bin 413’e yükseldi. Bu yükselişe karşın ilk 6 aydaki satışlarda yüzde 1.2’lik kayıp yaşandı. Gayrimenkulcülere göre sektörün bundan sonra büyümeye devam etmesi için yeni kampanyalar düzenlenmesi şart.

Vatandaşın özellikle konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı olduğu ifade edilirken, halihazırdaki faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte aylık yüzde 2 sınırında. Faizin yine düşeceği beklentisinin ise vatandaşın alımlarını ertelemesine neden olduğu kaydedildi. Bu beklentinin ortadan kaldırılması için artık faiz oranları konusunda net bir politika gerektiğine işaret edildi. Bu konudaki görüşlerini açıklayan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Gayrimenkul ekmek, su gibi ihtiyaç ve Türk insanı bu ihtiyacını karşılamak için konut alıyor. Ancak şartların uygun olması lazım. Bunun için de metrekare fiyatlarının uygun seviyeye gelmesi gerek. Bir de ‘bu aldığım dönemde uygun dönem, faiz oranlan budur’ gibi bir kanaat oluşması lazım” dedi.

Ancak halihazırda faiz oranlarındaki düşüş beklentisinin alımların beklemesine neden olduğunu söyleyen Durbakayım, “2004 yılında bireysel konut kredisi çıktığında faiz oranlan 1.50’ler seviyesindeydi. Ancak bu orana rağmen piyasa canlıydı. Sonra bu oranlar yüzde l’in altına düşünce devamlı bu l’in altına inmesi gibi beklenti oluşmaya başladı. Burada artık devlet otoritesi çıkıp artık şu rakamın altına inmeyecek diye beyan verecek. Yahut da devlet tarafından sübvanse edilerek bu oran belli seviyelere çekilecek. Bankalarda şimdi maliyetleri yüksek olduğu için sübvanse edemiyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde bu konuda önlem alınacak diye bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Nazmi Durbakayım, 2 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörün halkın ihtiyacı olan konutlara yönelmesi gerektiğini söyledi. Şayet sektör yavaşlarsa işsizliğin artmasının söz konusu olabileceğini dile getiren Durbakayım, bu nedenle kısa vadede mevcut projelerin sürmesi için kamunun da gerekli önlemleri alınmasının şart olduğunu aktardı. Durbakayım, “Uzun vadede ise lokasyonu doğru olmayan, yüksek arsa maliyetinde olan projelerin bu dönemde artık yavaş yavaş askıya alınması lazım. İnsanımızın alım gücü belli. Bunun üzerindeki rakamların alınması doğru bir seçenek olmaz. Bugün 3 bin 500 ila 4 bin TL arasında metrekare fiyatları olan konutlar satılıyor. Teknik Yapı olarak arsayı ucuz alarak bu fiyatlarda proje yapabiliyorduk. Ancak artık gelinen noktada arsayı ucuz alıp konut yapmak mümkün değil, bu konuda devletin arsa üretmesi gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

“Vatandaş indirimi devletten duymak istiyor” 
İNDER Başkam Nazmi Durbakayım, sektörün artık faiz oranlarının aşağıya çekilmesine endeksli hareket ettiğini aktararak, “Faiz oranları aşağı indiğinde sektör hareketleniyor. Firmalar da bünyelerinde düzenledikleri kampanyalarla bunu yapıyorlar. Ancak vatandaş bunu devletten duymak istiyor. Biz sektör temsilcileri olarak önerilerimizi sunduk. Bu konuda önümüzdeki düzenlemeleri bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Fırındaki ekmekte rakamların halkın alım gücüne göre sübvanse edildiğini aktaran Durbakayım şöyle konuştu: “Eğer fiyat, alım gücü üzerinde gelirse devlet bir miktar buğdayı sübvanse ediyor. Halkın ihtiyacı olan konutta da devlet böyle bir önlem düşünecektir!”

“Destekler gelirse ilk yandaki kayıplar telafi edilir” 
Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay ise, tek dileklerinin KDV, alım vergilerindeki indirimin devam etmesi olduğunu söyledi. Sektördeki stokların erimesi ve müteahhitin rahatlayıp borçlarını ödemesi ve ekonomideki canlılık için mevcut kampanya benzeri bir uygulamanın devam etmesi gerektiğini kaydeden Okay, sektörün üst örgütlerinin yeni bakanla bu konuyu görüştüklerini söyledi. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakam Murat Kurum’un sektörü çok iyi bildiğini, bu nedenle desteklerin ve teşviklerin hatta arttırılarak devamım istediklerini aktaran Okay, “KDV ve tapuda alım-satım vergisinin yüzde l’e indirilmesini istiyoruz” dedi.

Aynca konut kredisi teşviklerinin artırılmasından yana olduklarını anlatan Okay, “Neticede bu destekler yine piyasaya dönecek ve ekonomi canlanacaktır” yorumunu yaptı. Okay, bu destekler geldiği takdirde sektörün ilk yandaki kayıplarını telafi edeceğini kaydetti. Artan maliyetlerden dolayı yeni ve eski projelere zam yapmadıklarım, bu nedenle İstanbul’da yeni projeye başlarken çekindiklerini belirten Okay, “Ancak İstanbul dışında projeye başladık. Ayrıca yurtdışında konut projeleri geliştirmeye başladık” diye konuştu.

“Bankalar faizi yüzde 1’n altına düşürmeli”  
“İpotekli satışlara baktığımızda da 47.648 konut satışı ile 2017 yılının Haziran ayma göre yüzde 35 oranında artış yaşandığını görüyoruz” diyen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Bir önceki mayıs ayı ipotekli satışlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 29’luk bir artış, birinci el satışlarında da yaklaşık yüzde 3’lük bir artış söz konusu. İstanbul’da da ipotekli satışlarda bir önceki mayıs ayı ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 28’lik bir artış, birinci elde de yaklaşık yüzde 8’lik artış gerçekleşti. Faizler psikolojik sınır olan yüzde l’in altına inince ev alma talebini erteleyen vatandaşların harekete geçtiğini bu yaptığımız kampanyayla beraber bir kez daha görmüş olduk. Kamu ve özel bankalar elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını yüzde l’in altına muhakkak çekmelidirler” dedi.

Kaynak: DÜNYA

Share
400 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.