Gayrimenkul Sektörü Konuttan İbaret Değil | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

30 Ağustos 2017

Gayrimenkul Sektörü Konuttan İbaret Değil

GYODER’in 18’inci Genel Kurulu’nda derneğin başkanlığına seçilen Dr. Feyzullah Yetgin, yeni görevine hızlı bir giriş yaptı. Daha başkanlığının ilk aylarında, sektörün gelişimini ve dinamizmini önde tutan, sorunlarına yapıcı öneriler getiren, kararlı tutumuyla dikkat çeken Yetgin, kentsel dönüşümden yabancıya konut satışına, orta ve alt gelir gurubuna yönelik konut üretiminden gayrimenkulün yeni finansal enstrümanlarına kadar sektörün tüm dinamiklerini İNDERgi için değerlendirdi.

İndergi’nin Ağustos sayısında çıkan Esra Özsümer imzalı haberde, Türkiye’de orta ve alt gelir grubuna uygun fiyatlı konut üretmede kilit unsurun arsa fiyatları olduğunu ifade eden GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin bu konuda arsa yatırımcısına güven verecek önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisine sağladığı katma değeri en üst noktaya taşımak için, sektördeki ürün çeşitliliğinin artırılması gerektiğini söyleyen Feyzullah Yetgin “Gayrimenkul sektörü konuttan ibaret değil” dedi. Öte yandan yeni finansal kaynakların yolunun açılması gerektiğini vurgulayan Yetgin, bu çalışmaların yabancılara konut satışında da önem taşıdığını söyledi. Feyzullah Yetgin kentsel dönüşüm sürecinin ise kapsamlı bir imar reformuyla planlaması gerektiği görüşünde…

indergi-gayrimenkul sektoru konuttan ibaret degil

Ucuz Arsa Yoksa Orta Gelir Grubuna Konut Üretme Şansı Olmaz

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörünün sadece konut ve AVM’yi değil, diğer projeleri de kapsadığını belirterek “Biz gayrimenkul sektörünü yalnızca konut yapıp satmak olarak görmüyoruz. Sağlıklı ve kalıcı bir büyüme için daha kapsamlı ve planlı çalışmalara ve ürün çeşitlendirmesine gitmemiz gerekiyor” dedi. Yetgin, havaalanları, köprüler, hastaneler, yurtlar, öğrenci ve yaşlı evleri, lojistik merkezleri, ofisler, sağlık turizmine hizmet eden yapılar gibi binaların da birer gayrimenkul yatırımı olduğunu vurguladı. Türkiye’deki konut üretiminin artırılması, yıllık 600- 700 bin konut ihtiyacının karşılanması ve yapılacak konutların özellikle gerçek talebin yığıldığı orta sınıfa yönelik olabilmesi konusundaki en önemli belirleyici unsurun arsa maliyeti olduğunu kaydeden Yetgin, “Konut üreticileri ucuz arsa bulamadığı sürece, orta ve alt gelir grubuna yönelik konut üretme şansı ne yazık ki mümkün değil” deye konuştu. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde üretilen konutların arsa ve inşaat maliyetleri, inşaatın kalite ve standartlarına bakıldığında fiyatlandırmanın yüksek çıktığına dikkat çeken Yetgin, mevcut arsa stoku ve imar planları göz önüne alındığında ise yeni yerleşim merkezlerinin oluşturulması yönünde makro bazda planlamalar yapılabileceğini ifade etti. Arsa yatırımcısına güven verilmeli Arsa üretiminin zor olduğu bu ortamda arsa yatırımcılarına güven verilmesi gerektiğinin de altını çizen Feyzullah Yetgin, kesinleşmiş imar planlarının kazanılmış hak olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Yetgin, halihazırdaki imar durumuna güvenerek arsa yatırımı yapan yatırımcıların, her an değiştirilebilecek bir imar durumu belirsizliğine maruz kalmaması gerektiğini söyledi. Konut üreminin artırılması, orta ve alt gelir gruplarının konut edinebilmesi için üzerine düşülmesi gereken konularda birinin de kentsel dönüşüm olduğunu dile getiren Yetgin, “Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere, kentsel dönüşüm sürecini kapsamlı bir imar reformu ile planlamalıyız. Şehirlerimizin geleceğini talep ve ihtiyaçlara göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz” diye konuştu.

‘Kentsel dönüşümde ek yüzde 25 inşaat hakkı kalıcı olmalı’

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin, reel sektör açısından hayati sorunlar içerdiğini her fırsatta dile getirdiklerini belirterek ” Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün güçlü büyümesini sürdürmesinin, insanlarımızın konforlu ve nitelikli konutlara erişiminin sağlanmasının, deprem risklerimizin dikkate alarak kentsel dönüşümün yapılabilmesinin ve yapı hukukunun sağlıklı bir mevzuata sahip olmasının böylesine zorlu bir süreçte ülkemiz açısından çok daha önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün öneri ve eleştirilerimiz sektörün ve Türk ekonomisinin olumsuz etkilenmemesi adına yapıcı mahiyettedir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, öneri ve eleştirilerin iyi niyetle tekrar ele alınıp değerlendirileceğine yönelik açıklamalarının kamuoyuna yansıdığını ifade eden Yetgin “Bu açıklamalardan memnuniyet duyuyoruz. Yapılacak çalışmalarla söz konusu sorunların giderileceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu. 30 Haziran 2017 tarihine kadar ruhsatını alan projelerde ek yüzde 25 inşaat hakkı uygulamasının 1 Ekim’e kadar uzatılmış olduğunu da hatırlatan Yetgin, şunları söyledi:

“Bu uygulama vatandaşın yeni projeden alacağı metrekareyi büyütürken, inşaat şirketinin de önünü açıyor. Bu madde, daha önce de bizlerin talebiyle iki kez uzatılmıştı. Aslında biz, yeniden süre uzatılmasının yerine kalıcı bir çözüme ihtiyaç olduğunu ve düzenleme yapılmasının gerekliliğini savunuyoruz.”

“Gayrimenkulde fiyat artışı makul bir eğilimle devam ediyor’

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan gayrimenkul sektörünün, son dönemde yaşanan siyasi ve toplumsal olumsuzluklara rağmen, hızlı büyümesini sürdürdüğünü belirterek “Bu, ülkemiz ekonomisinin sağlam temellere oturduğunu işaret etmektedir” dedi. Konut piyasasına olumlu yönde etki eden bazı düzenleme ve teşviklerin, alım satımlara hareketlilik kazandırdığını anlatan Yetgin, “2017 yılında nihai tüketiciye yönelik; yabancıların konut edinmesi ve vatandaşlık hakkı verilmesi, 150 metrekareden büyük konutların KDV oranlarının yüzde 8’e indirilmesi ile ilgili düzenlemenin 30 Eylül 2017’ye kadar uzatılması, tapu harcının 30 Eylül 2017’ye kadar geçerli olmak üzere binde 20’den binde 15’e düşürülmesi gibi düzenlemeler sektörünün büyüme hızına katkı sağladı” dedi.

Konut satışları, 2017 yılının ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 7 oranında artış gösterdiğini ifade eden Yetgin, şöyle devam etti:

“Aynı dönemde ilk el satışlarda yüzde 4, ikinci el satışlarda yüzde 10, ipotekli satışlarda ise yüzde 30 artış yaşandı. Türkiye genelinde son verilere göre yapılan analizlerde fiyat artışı halen makul bir eğilimde devam ediyor. Türkiye’de ortalama konut fiyatları Ocak 2012 ile Ocak 2017 arasında, reel olarak yüzde 43,09 oranında arttı. Yeni konut fiyat endeksinde de aynı dönemde yüzde 35,72’lik reel fiyat artışı sağlandı. Ayrıca her iki endekste kabul edilir bir artış oranı yaşandı. Endekslerdeki bu artışın, sektörün canlılığını ve talebin sürekliliğini işaret ettiğini söyleyebiliriz.”

‘Yeni finansal kaynakların yolu açılmalı’

Öte yandan sermaye piyasasında sektör için yeni bir finansal kaynak olarak Gayrimenkul Sertifikası, Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Altyapı GYO’larının daha etkin bir şekilde değerlendirmesi gerektiğine de dikkat çeken Yetgin, “Sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye’ye gelmesinin yolunu açmalıyız” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sertifikası, Gayrimenkul Yatırım Fonları, Altyapı GYO’ları ve yabancı fonların Türkiye’ye çekilmesi için yapılacak çalışmaların yabancıya gayrimenkul satışında da büyük önem taşıdığını vurgulayan Feyzullah Yetgin, şunları söyledi:

‘Gayrimenkul bir ihracat kalemi’

“Yabancı yatırımcılara yapılan satışlar hem sektör hem ülke için önemli. Gayrimenkulü, ülkemizin önemli bir ihracat kalemi olarak görmeliyiz. Yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcının talep ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentilere uygun farklı projeler üretmenin yanı sıra ürün çeşitliliğini de artırmalıyız. 1 milyon dolarlık konut alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı tanınması, sektörümüz adına önemli bir adım. Ancak bu oran, gelişmiş ülkelerde bizim sunduğumuz rakamın altında. Yabancı yatırımcının talebini artırmak için bu rakamın aşağı çekilmesi, hatta oranların bölge bölge değişmesi sektörümüze ivme kazandıracaktır. Vatandaşlık hakkının, oturma izni detaylarının da tanımlanması ve sürelerin uzatılması gibi düzenlemeler, sektörün elini daha çok güçlendirecektir.”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Türkiye gayrimenkul sektörünün, hem ekonomik büyümede hem de istihdam dinamikleri üzerinde göz ardı edilemez bir ağırlığı bulunduğuna dikkat çekerek “Gayrimenkul yatırımları sektöre ivme kazandırıyor. Aynca Türkiye’nin küresel pazarda giderek yükselen, hatta pazar payı en hızlı artan ülkelerden biri olması da, sektörümüzün gücü ve büyüklüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Bu kadar hızlı büyüyen gayrimenkul sektörünün sağlıklı gelişimi için de, özellikle kamudan beklentilerin arttığını vurgulayan Yetgin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alanına giren konulara ilişkin incelemeler yapan Şehircilik Şurası’ndan çıkacak çözüm önerilerinin, sektöre olumlu katkıları olacağını söyledi. Şehircilik Şurası’nda komisyonların; Kimlik, Planlama ve Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Şehirleşme, Göç ve Uyum, Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü başlıkları altında çalışmalarını sürdürdüğüne işaret eden Yetgin, bu komisyonların hazırlayacağı eylem planlarının, şehirciliğe yön vereceğini ifade etti.

Türkiye gayrimenkul sektörünün son yıllardaki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile öne çıktığını anlatan Yetgin, şöyle devam etti:

“Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörümüzün daha çok potansiyel içerdiği bir gerçek. Dolayısıyla gerek Türkiye, gerekse sektörle ilgili istikrar ve dinamik yapı devam ettikçe, eğilim büyüme yolunda olacaktır. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin, uluslararası arenada varlığını daha çok hissettirmesinde, lokomotif sektör olarak gayrimenkulün etkisinin büyük olacağına inanıyorum.”

Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmenin ve bu yöndeki projelerin gayrimenkul sektörünün, öncelikli gündemlerimizden biri olması gerektiğine vurgu yapan Feyzullah Yetgin,” Yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcının talep ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentilere uygun farklı projeler üretmenin yanı sıra ürün çeşitliliğini de artırmamız şart” dedi.

Dönüşüme 5 yılda 75 milyar TL kaynak

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, başta büyükşehirler olmak üzere, kentsel dönüşüm sürecinin kapsamlı bir imar reformu ile planlaması gerektiğini söyledi. Şehirlerin geleceğinin, talep ve ihtiyaçlara göre planları geliştirilmesi, değiştirmesi ve dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Yetgin şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşümün hızlanmasının önündeki en büyük engel olan kaynak sorununu çözmek için de yeni adımların atılmasının sektöre moral verdiğini düşünüyorum. Hükümetin ilk etapta yurtdışından ve İller Bankası’ndan bulduğu kaynakla, 5 yılda sektöre 75 milyar TL’lik bir kaynak ayrılması planlanıyor. Proje hayata geçtiğinde 2018 yılında dönüşüm için aktarılacak kaynak ise 15 milyar TL olacak. Ölçek ve lokasyona göre kamunun desteği olmadan dönüşümün olmayacağı alanlar var. Bu anlamda devletin bu yaklaşımı, deprem riski ile başbaşa olan şehirlerimizdeki dönüşümün sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılmasına büyük fayda sağlayacaktır”

Share
1019 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.