Gayrimenkul Borsası Hacim Yaratacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Şubat 2019

Gayrimenkul Borsası Hacim Yaratacak

Türkiye merkezli gayrimenkul borsasının kurulmasının ülke açısından trilyonlarca liralık menkul değer hacmi oluşturması bekleniyor.

TÜRKİYE Varlık Fonu (TVF) Genel Müdür Yardımcısı Mithat Bülent Ö2men, Türkiye merkezli gayrimenkul borsasının kurulması vizyonunun, ülke açısından trilyonlarca liralık menkul değer hacmi oluşturacağını bildirdi. MÜSİAD’dan yapılan açıklamaya göre, TVF ve MÜSİAD iş birliğinde, Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ’nin (GABORAS) hayata geçirilme süreci ve ortaya çıkacağı ekonomik değerin ele alındığı çalıştay düzenlendi.

3 gün süren çalıştayda, sektör temsilcileri ile bir araya gelen ilgililer tarafından mevcut aşama gözden geçirildi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Özmen, Türkiye merkezli gayrimenkul borsasının büyük milli ve yerli bir proje olduğunu belirterek, projenin ekonomiye ve alternatif sermaye piyasalarına çok önemli bir katkı sağlayacağım kaydetti.

GABORAS Yönetim Kurulu Baş Danışmanı Lütfi Altun da platformun hayata geçirilmesine dair hazırlıkların tam gaz sürdüğünü ve borsalaşma yolunda eksikliklerin büyük kısmının giderildiğini belirterek, “Bunun eksik tarafı kamudaki statik verilerdir. Bürokraside kilitli ve çoğu güncel olmayan, paylaşılmayan sağlıksız veriler, piyasa verileriyle örtüşmemektedir. Bugün ülkede bir sıkıntı var dersek bunun temelinde kamu verisi ve bilgisini paylaşımdaki belirsizlik yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share
431 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.