Dünya Ligine Çıkan Türk Köprüleri » İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi İnşaat Sektörünün Sesi

logo

20 Mart 2017

Dünya Ligine Çıkan Türk Köprüleri

Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında temelleri atılan “Çanakkale 1915 Köprüsü”, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te hizmete girecek; köprü açıldığında Japonya’nın Akashi-Kaikyo köprüsünü tahtından indirerek dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak.

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, dünyanın en uzun köprülerini inceledi. Ajans Press’in araştırmasına göre dünyanın en uzun köprüleri arasında hali hazırda Türkiye’den iki köprü bulunuyor. Çanakkale 1915 Köprüsü tamamlandığında bu rakam 3’e çıkacak

indergi-fotogaleri-canakkale koprusu havadan

18 Mart’ta temeli atılan Çanakkale 1915 Köprüsü, Marmara Bölgesi’nin 5. Köprüsü olurken, 10.3 milyar liraya mal olacak. Köprüden geçiş ücretinin 15 Euro + KDV olması planlanıyor.

 

indergi-fotogaleri-osmangazikoprusu

 

Listede var olan köprülerde ise Osman Gazi Köprüsü dünyanın en uzun ayak açıklığına sahip dördüncü köprüsü konumunda yer alıyor. En uzun açıklığı 1550  metre olan köprünün sudan yüksekliği 64 metre… Toplam uzunluğu da 2682 metre.

indergi-fotogaleri-yavuz sultan selim koprusu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü listenin dokuzuncu sırasında yer aldı.  Toplam uzunluğu 2 bin 162 metre olan köprünün yüksekliği 322 metre.

 

indergi-fotogaleri-canakkale koprusu

Ajans Press köprülerin medya karnesini de çıkardı. İncelemeye göre Çanakkale 1915 Köprüsü’ne medyanın ilgisiz kalmadığı görüldü. Temelinin atıldığı günden bu yana hakkında medyaya 307 haberin yansıdığı tespit edilirken; ilk on içerisinde yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında 919, Osman Gazi Köprüsü hakkında 641 haber yansıması olduğu tespit edildi. Köprülerin hatırı sayılır düzeyde habere konu olması medyanın mega projeleri ilgisiz kalmadığının bir göstergesi sayıldı.

Share
2715 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.