Fikirtepe de geleceğin temelleri atıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Fikirtepe de geleceğin temelleri atıldı

 

Fikirtepe’de devlet iş başı yaptı.  Başbakan Binali Yıldırım’ın dün Fikirtepe’de 13 yapı adasının temelini atmasıyla birlikte, dönüşümün pilot bölgesi Fikirtepe’de dönüşüm harekatı başladı.

Fikirtepe’de hayat geçen projelerle 9 bin 189 konut, 571 işyeri, 509 ofis yapılacak.  Alan genelinde, hak sahipleri ile yüklenici firmalar arasındaki anlaşma oranı yüzde 90’lara ulaştı. Fikirtepe’de yüzde 100 anlaşma oranı sağlanan 28 yapı adasının, 20 adedin de yapı ruhsatı tamamlandı

Dün gerçekleşen temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da kentsel dönüşümde önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Yeni yasalarla İstanbul’da yılda 250 bin konut yapacağız. Bunların hepsi orta, dar gelirli vatandaşlara verilecek” dedi. Türkiye’nin yüzde 42’sinin deprem alanı olduğunu vurgulayan Özhaseki, geçen yüzyılda 6 ve üzeri şiddetli 56 deprem yaşandığını belirterek “Yerin altındaki hareketlere mani olamayız. Yapmamız gereken tek şey hazırlıklı olmaktır. Bu anlamda büyük gayret içindeyiz” dedi.

35 Bin konut yapılacak 

indergi-fikirtepe temel atma toreniFikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım ‘Bu dev projelerle sadece bugün değil, inşallah yarınlarımızı da inşa ediyor, geleceğimizi güvence altına alıyoruz. Her yatırımla, iş alanı sağlıyoruz, yeni yeni istihdam alanı sağlıyoruz” dedi.
BAŞBAKAN Yıldırım, bu alanda 10 binden fazla konut yapılacağını, Fikirtepe ele alındığında ise 35 bin konut inşa edileceğini belirterek, “Sadece burada değil bugüne kadar Türkiye’nin her köşesinde 100 binlerce konutu yaptık, şehirlerimizi yaşanabilir marka şehirler haline getirdik” diye konuştu.

 

 

Share
542 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.