Fatma Şahin Yeniden Belediyelerin Başında | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Haziran 2019

Fatma Şahin Yeniden Belediyelerin Başında

Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nda, TBB Başkanlığına yeniden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin seçildi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nda yeniden TBB Başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesi katıldı. Ankara’da yapılan toplantı kapsamında Birlik Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında görev yapacak encümen üyeleri de seçimle belirlendi.

Protokol konuşmasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Bizim medeniyetimiz bir şehir medeniyetidir. Kadim kültürümüzün ince ruhunu yansıtan gezgin ve şairler ‘Türkler şehirlere adeta ruhaniyet veriyor, taş ellerinde canlanıyordu.’ diye ifade etmişlerdir.” dedi.

Şehirlerin kimliğinin insanların doğal bir parçası haline geldiğini söyleyen Oktay, bu sebeple her zaman şehirlerin idaresine, idamesine ve yaşanan bölgelerde taş üzerine taş koyacak her bir kişiye büyük önem verdiklerini dile getirdi. 17 yıl boyunca şehirlerdeki sorunları çözmek için önemli düzenlemeler yaptıklarını bildiren Oktay, belediyelerin mali ve kurumsal yapılarının güçlenerek yerel ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için mevzuat değişikliklerini uygulamaya koyduklarını, hukuki düzenlemelerin yanı sıra şehirlerin çehresinin değişmesine katkı sağladıklarını ve çarpık kentleşme, gecekondulaşma gibi sorunları belediyelerin desteğiyle ortadan kaldırdıklarını söyledi. 

Şehirleri dönüştürürken kendi kendine yeten yerleşim yerleri inşa etmeye özen gösterdiklerini vurgulayan Oktay, büyükşehir uygulamaları ile belediyeciliğe yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade etti. Ayrıca Oktay, sürdürülebilir çevre, yatay mimari, 2023 yeşil şehir vizyonu, millet bahçeleri, millet kıraathaneleri, sıfır atık projesi ve dayanıklı şehirler gibi konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Oktay son olarak, Türkiye Belediyeler Birliğinin kuruluşundan bu yana belediyelerin çatı kuruluşu olarak yardımlaşma, iş birliği ve koordinasyonu sağladığını anlatarak Birliğin belediyelerin görev alanına giren konularda hayata geçirdiği projelerini beğeniyle takip ettiğini dile getirdi.

Share
8 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.