Faizler Tek Haneye Düşer | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

18 Temmuz 2019

Faizler Tek Haneye Düşer

EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, bireysel kredi faiz oranlarında ve mevduat faizlerinde gelecek 6 aydaki beklentiye ilişkin görüşlerini açıkladı.

TÜRKİYE Emlak Katılım Bankası (EmlakBank) Genel Müdürü Deniz Aksu, bireysel kredi faiz oranlarında ve mevduat faizlerinde gelecek 6 aydaki beklentiye ilişkin görüşlerini açıkladı. Aksu, “Benim tahminin çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara inmemiz olası, üçüncü çeyrekten sonra bunları hissetmeye başlayacağız. Tekrar tek haneli finansman giderinin olduğu bir yapıyla karşı karşıya kalacağız. Ülkemiz dediğim gibi 80 milyonluk bir ülke. Çok ciddi talep var. Burada talepleri karşılayabilecek arzı yarattığınız sürece en ufak bir sorun yaşamazsınız” dedi.

Aksu ayrıca, para politikasının, maliye politikalarına paralel hareket edeceğini kaydederek, “İkisi beraber hareket ettiği zaman, ekonominin daha hızlı büyümesi, ekonomide dengelenme sürecini çok hızlı görme ihtimalimiz var” dedi.

EmlakBank Genel Müdürü Aksu, üçüncü çeyrekten itibaren faizin çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara inmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Aksu, “Bizler 4,60 faizleri görmüş bir ülkeyiz. Şu anki 24 faizleri hakeden bir ülke değiliz. Yani dünyada böyle bir faiz ortamı yok” dedi

Döviz yatırım aracı olmamalı
YABANCI para biriminin bir yatırım aracı olduğu ülke olmaktan çıkmamız gerekiyor” diyen Aksu, “Kamu mâliyemiz, kamu borçlanması gereği yüzde 30’un altında. Dolayısıyla dünyada en az borçlu ülkelerden birisiyiz. Kamu mâliyesi yönüyle çok ciddi sorun yaşamıyoruz” diye konuştu. “Kendi para birimimizde piyasamızı çevirdiğimiz sürece şoklara daha dayanıklı, daha dengeli, fiyatların daha dengeli olduğu bir mekanizmayla karşılaşacağız. Birlik olup gücümüze güvenelim” ifadelerini kullanan Aksu, “Yabancı para birimi yatırım aracı olmaktan çıkmalı” şeklinde konuştu. Yıl sonunda 8 milyar TL’lik bir aktif büyüklük hedeflerinin olduğunu vurgulayan Aksu, fabrika imalatına da odaklanacaklarını söyledi.

Kaynak: ANALİZ

Share
48 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.