Faize Darbe Geliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Nisan 2018

Faize Darbe Geliyor

Kamu bankaları harekete geçiyor. Kamu bankaları hiçbir şekilde faiz artırımına gitmeden kaynak toplayacak. Mevduat faizlerinde yarışa izin verilmeyecek. Yurtdışından ucuz kaynak arayışı hızlandırılacak, yeni kaynak yaratılacak. Paket bu ay açıklanacak

Hükümet Cumhurbaşkanı Recep l Tayyip Erdoğan’ın ekonominin büyümesinde en büyük engel olarak gördüğü faizlerin aşağı çekilmesi için tarihi bir hamleye hazırlanıyor. 2 Nisan’daki Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKI faizleri aşağı çekmek için “ezber bozan” bir pakete imza atıldı. Hazine Tek Hesabının kapsamının genişletilmesi başta olmak üzere idari tedbirleri içeren paketin piyasalarda büyük yankı bulması bekleniyor.

40 MİLYARLIK KAYNAK
Güçlü bir nakit rezervinin ortaya çıkması için genel bütçe kapsamındaki idarelerin ödeme, tahsilât işlemlerinin gerçekleştirildiği “Tek Hazine Hesabı”nın kapsamı da genişletiliyor. Yaklaşık 40 milyar liralık mali kaynak büyüklüğüne sahip özel bütçeli kuruluşlar, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar, SGK, ÎŞKUR gibi kurumlar kademeli olarak bu kapsama alınacak. Bu kurumlar harcamalarını kendi tasarruflarından yaparken, nakit ihtiyacı için Hazine’den talepte bulunacak. Bu nakit talebi günlük olarak karşılanacak. Tek Hazine Hesabı’nın kapsamının geniş, letilmesiyle kamunun nakit yönetim etkinliği artacak.

HAZİNE KARLI ÇIKACAK
FAİZİ düşürme reçetesinin ana başlığını Hazine’nin daha az borçlanması oluşturuyor. Bu şekilde faizlerin yükselmesinin önüne geçilecek.
Paketin kamu bankalarının atacağı adımları içermediğini belirten yetkililer, “Bu işten
Hazine kârlı çıkacak. Bunu uyguladığında borç para almasına da gerek kalmayacak Birileri getirip para vereyim dediğinde Hazine ‘ihtiyacım yok’ diyecek. Ezber bozacak düzenlemeler iki hafta içinde yasama geçirilecek” dedi.

Enflasyon 8 ayın en düşüğünde
BÜYÜMEDE G20 birincisi olan, ihracatta 15.1 milyar dolarlık aylık bazda rekora imza atan Türkiye, enflasyonu düşürme yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Türkiye îstatik Kurumu (TÜÎK) tarafından dün açıklanan rakamlara göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) martta yüzde 0.99 arttı. 4 aydır aralıksız sürdüren yıllık enflasyon yüzde 10.23 ile 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Böylece yıllık enflasyonda Kasım 2017’de yüzde 12.98 ile görülen 14 yılın zirvesinden düşüş eğilimi devam ederken, toplamda 2.75 baz puanlık düşüş gerçekleşti.

Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.34 olan enflasyon, bu yılın aynı döneminde yüzde 2.77’ye geriledi. Son 5 yılın en düşük ikinci ilk çeyrek rakamı yakalandı.

ÇEKİRDEK DÜŞÜYOR
Enflasyonun önümüzdeki dönemde gerileyeceğinin en temel göstergesi ise, çekirdek enflasyonda yaşanan düşüş oldu. Çekirdek enflasyon göstergelerinden B Endeksi yüzde 11.95 ile 5 ayın, C Endeksi ise yüzde 11.44 ile 6 ayın en düşük seviyesine indi. Ekonomistler, kurda yaşanan sert hareketlerin ve elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarının etkisiyle çift hanede kalan enflasyonun yılın son çeyreğinde tek haneyi göreceği görüşünde.

SABAH

 

Share
512 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.