Esnafın Kredi Muslukları Genişliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Esnafın Kredi Muslukları Genişliyor

 

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarların finansmana erişim imkanlarını artırmak ve hızlandırmak amacıyla ikinci bir kredi garanti kurumunun kurulacağını açıkladı.

indergi-kredi garanti fonu

ÖTV’yi sıfırlayarak alışverişe doping yapan hükümet, esnafın yüzünü güldürecek adım attı. İşini büyütmek isteyene ucuz kredi sağlayacak fon düzenlemesi yolda.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 19 Ocak’ta kabul edilen düzenlemeyle Hazine Müsteşarlığının Kredi Garanti Kurumlarına aktarabileceği kaynağın azami limitinin 2 milyar liradan 25 milyar liraya çıkarıldığını anımsatarak yeni limit artışıyla 250 milyar liralık kefalet hacmi yaratılmasının beklendiğini söyledi. Mehmet Şimşek, halihazırda faaliyet gösteren Kredi Garanti Fonu’na ek olarak Halkbank tarafından öncelikli olarak esnaf ve sanatkarların da finansmana erişim imkanlarını artırmak ve hızlandırmak amacıyla ikinci bir kredi garanti kurumu kurulmasının planlandığını da kaydetti.

Bununla esnaf ve sanatkarlara yüzde 100 kefalet imkanının sağlanacağına dikkati çeken Şimşek, yeni kredi garanti kurumunun önümüzdeki birkaç ay içinde faaliyete geçmesini beklediklerini söyledi.

“Rekabet sayesinde sistem verimli işleyecek”

Yapılacak değişiklikle kredi garanti işlemlerinin daha rekabetçi bir ortamda yapılacağını ve 250 milyar liralık kefalet hacminden firmaların daha hızlı yararlanmasının sağlanacağını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

“Artan kefalet imkanları ile finans sektörünün, zor durumdaki esnaf ve sanatkarlarımıza ve bunlardan işlerini büyütüp geliştirmek isteyen firmalara sunabilecek kredi imkanlarının artması amaçlanıyor. Aynı zamanda rekabet ortamında daha kaliteli hizmetten daha ucuz bir şekilde firmalarımızın yararlanması, firmaların bu imkanla yatırımlarını artırması ve böylece ilave istihdam yaratılması beklenmektedir. Öte yandan, iki ayrı kredi garanti kurumunun varlığı sonucunda oluşan rekabet sayesinde sistemin daha verimli işlemesi beklenmektedir. Öncelikli esnaf ve sanatkarın krediyi erişimini kolaylaştıracak söz konusu düzenleme ikinci aşamada KOBİ’leri de kapsayacak.”

Ticarete ikinci can suyu musluğu 

Torba Yasa ile yapılandırılan vergi ve SGK prim borçlarını vaktinde ödeyemeyenlere ikinci bir şans daha verildi. Haklarını kaybedenlerin ödemeleri 30 Ocak 2017 tarihinden 30 Mayıs 2017 tarihine kadar uzatıldı. Taksit yerine peşin ödeyenlere de yüzde 50 indirim imkanı da getirilirken, 50 liranın altındaki borçlar da silindi.

HÜKÜMETİN ESNAFA SAĞLADIĞI DESTEKLER 

-Hazine destekli Kredi Garanti Fonu, öncelikle esnaf ve sanatkarlara ucuz kredinin yolunu açıyor.
– Bankalar tarafından bu fon, Hazine desteği olduğundan güçlü bir teminat kabul ediliyor, kredi kolaylaşıyor.

– Bu güçlü teminat karşılığında bankalardan kullanılan krediler ise düşük faiz olarak yansıyor.
– Kredinin tamamında kullanılabildiği gibi, krediyi çekenin riskine göre bu teminat daha düşük tutulabiliyor.

– Kredi kefaleti üstü limiti 2 milyar liradan 25 milyar liraya çıkartılırken, hedef 250 milyarlık hacim.
– Kredinin yüzde 85’ine kadar kefil olabilen Fon, yeni sistemle birlikte kullandırılan kredinin yüzde 100’e kefil olacak.
– Kredi Garanti Fonu, kefil olduğu kredi karşılığında yıllık binde 5 ile yüzde 2 arasında komisyon alıyor.
– Fon, kefil olacağı kişinin risk taşıdığına kanaat getirirse teminat isteyebiliyor, finansmanın kapısı aralanıyor
– Bu teminatlar bankaların kabul etmediği,makine, taşıt, hisseli arazi ve gayrimenkul rehni olabiliyor.
– KOSGEB kanalıyla esnaf ve sanatkarlara 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanırken, bu desteğin 2017 yılında da sürdürülmesi kararlaştırıldı.
– Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasında taksit ödeme süresi 4 ay daha uzatıldı. Bu yıl 30 Ocak’ta sona eren taksit yatırma süresi, 30 Nisan 2017 tarihine kadar uzatıldı.
– İflas eden ya da zor durumda olan esnaf, sanatkar ve işletmelere yönelik, işsizlik fonu benzeri ‘Ahilik Fonu’oluşturulmasına karar verildi.
– Bu fona 720 gün boyunca ödeme yapan esnaf, işin kaybettiğinde 180 gün işsizlik maaşı alabiliyor. Böylelikle esnafların belli bir süre için gelirleri garanti altına alınmış oluyor.
– Fondan yararlanmak isteyen esnafın en az iki yıl prim ödemesi gerekiyor.
– Ahilik Fonu’ndan alınacak paranın tavanı aylık 1.422 liraya kadar ulaşıyor.
– Karşılıksız çek, protestolu senet, bireysel ve ticari kredi ve kredi kartı borçlularına  Sicil Affı getirildi, böylelikle bu kara listeden çıkmalarına imkan tanındı.

Share
555 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.