Erka Grup Asansöre Girdi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Temmuz 2018

Erka Grup Asansöre Girdi

Konut sektöründe ağırlıkla kentsel dönüşüm projelerinde yer alan Erka Grup’un girdiği yeni alanlar arasında kule vinçler için asansör üretimi de yer alıyor. Bu alanda ihracata başlayan şirket, 1 milyon euroluk ihracat geliri bekliyor.

Gayrimenkulde son bir yıldan bu yana etkili olan durgunluk gayrimenkul firmalarının yeni alanlara kaymasına neden oluyor. Bu firmalardan biri de Erka Grup. Özellikle Kağıthane bölgesinde yaptığı Erka Konsept ve Erka Panorama adlı projeleri ile tanınan şirket, gayrimenkulün yanı sıra faaliyet alanına güneş enerjisi, inşaat makineleri ve tarımı da ekledi.

Erka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Erol Karagöz, şirket olarak gayrimenkulde fiyat artışının son iki yıldan bu yana sınırlı kalması nedeniyle bu dönemlerde işlerini çeşitlendirme yoluna gittiklerini anlatarak “Bu işlerin bir bölümü inşaata bağlı işler, bir bölümü ise inşaattan bağımsız işleri kapsıyor. Girdiğimiz alanlar arasında güneş enerjisi de yer alıyor. Urfa’da 18 MW’lık bir enerji üretimi yapacağız. İştirakçi olarak yer aldığımız bu projemizi de yıl sonunda devreye almayı planlıyoruz. Ayrıca Bilecik’te güneş enerjisi ile elektrik üretim santralimiz olacak” dedi.

Bunun yanı sıra inşaata bağlı kule vinç asansör kabinleri üretimine başladıklarını ve inşaatlar için dış cephe asansör sistemleri işine de daha fazla ağırlık vermeye başladıklarını ifade eden Karagöz, “Türkiye’de kule vinç asansörleri üreten tek firmayız. Böylece kule vinç operatörlerinin soğuk-sıcak gibi olumsuz hava koşullarında rahatlıkla vince çıkmasını sağladığımız bu ürünü ilk satışlarımızı Rusya’ya yaptık. 230 bin euroluk satış yaptık. Ayrıca 1 milyon euroluk yeni sipariş daha aldık” dedi. Karagöz, dış cephe asansörlerinde ise Türkiye’de 105 firmaya hizmet verdiklerini söyledi.

Ankara’da 11 dönüm arsa aldı
Firma olarak inşaat sektörünün durgun olduğu bu dönemde arsa yatırımına daha fazla önem verdiklerini aktaran Karagöz, “Bu dönemde inşaatçılar için yapılacak en doğru şeylerden birisi de kaynakları arsa üzerine yoğunlaştırmak. Ankara Gölbaşı’nda 11 dönümlük arsa aldık. Bu yıl içinde tarıma da yatırım yaptık” dedi. Tarım alanında ki yatırımlarına değinen Erol Karagöz, İzmit’te yaban mersini üretimi çalışmaları olduğunu söyledi.

600 bin TL altı konutlar rahat satılıyor
Mevcut konjonktürde 600 bin TL ve altı konutların satışının sürdüğünü ifade eden Karagöz, bu konutların ise gerçek ihtiyaç sahipleri tarafından alındığını belirtti. Şirket olarak fiyatların ulaşılabilir olması için 2+1 dairelere yer verdiklerini anlatan Karagöz, Kağıthane’de tamamlanan Erka Konsept ve Panorama projelerinde bu tip dairelere yer verdiklerini anlattı. Karagöz, Panorama projelerinde daire fiyatlarının 550 bin TL’den başladığını açıkladı.
İstanbul Kağıthane’de yaptıkları Erka Konsept ve Erka Panorama projelerinin tamamlandığını sadece Dalaman’da yer alan projeleri ile Suadiye projelerinin devam ettiğini aktaran Erol Karagöz, “Dalaman’da Sarıgerme Plajı ve İztuzu Plajı’na yarım saat mesafede olan projemiz de büyükleri 85 metrekare ile 90 metrekare arasında değişen 2+1 daire tipleri yer alıyor. Dalaman Havalimanına ise 10 dakika mesafede olan projemize yakın konumda olan Babadağ’da yamaç paraşütü yapılabiliyor” diye konuştu.

Projeyi 3 katlı yaparak özellikle yatay mimariye önem verdiklerini söyleyen Karagöz, ayrıca Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların emeklilikte ulaşılabilir fiyata ev sahibi olmasını sağlamak üzere bir konsept oluşturduklarını aktardı. Bundan dolayı fiyatları 240 bin TL ile 250 bin TL arasında tuttuklarını anlatan Erol Karagöz, kaba inşaatı bitmek üzere olan projeyi yıl sonunda teslim edeceklerini söyledi.

Bunun dışında Erka Suadiye projelerinin devam ettiğini aktaran Karagöz, bu projede ise fiyatların 650 bin TL’den başladığını kaydetti. Salacakta küçük bir projelerinin daha olduğunu ifade eden Karagöz, Kağıthane’de mevcut konjonktür uygun olursa sonbaharda 250 konutluk bir projeye daha başlamayı planladıklarını söyledi. Karagöz, ayrıca İzmir Bayraklı’da üzerinde çalıştıkları 120 daireli kentsel dönüşüm projeleri olduğunu belirtti.

Kaynak:DÜNYA

Share
261 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.