Enflasyonla Mücadeleye İş Dünyasından Tam Destek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ekim 2018

Enflasyonla Mücadeleye İş Dünyasından Tam Destek

Hükümetin açıkladığı Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı, iş dünyasından hızla kabul gördü. Bakanlığın kurduğu www.enflasyonlamucadele.org. tr sitesinde kamuoyuna duyurulan kampanyayı destekleyen firmaların sayısı gün içinde sürekli arttı. İşadamları da hem görüşlerini hem de indirim oranlarını açıkladılar.

Ahmet Nazif Zorlu / Zorlu Holding Başkanı
‘Dış algıyı kıracağız’
“Bugün Türkiye’nin enflasyonla mücadalesinde çok önemli bir gün. Enflasyonu ve dış algıyı kırmanın mücadelesini, bütün sanayici ve işadamlarının vermesini diliyorum. Biz grup olarak bunu her yönüyle destekliyoruz.”

Koç Holding
İndirim yapacağız’
“Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nı uygun sektörlerde ve belirli ürünlerde yapacağımız indirimlerle destekliyoruz.”

Eczacıbaşı Topluluğu
Vitra da katıldı
“Programın başarısı için ekonominin tüm paydaşlarının bu mücadeleye katkı vermesi gerek. Topluluğumuzun en büyük iş kolu olan karo seramik ve seramik sağlık gereçlerinde Vitra markalı tüm ürünlerde yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim uygulayacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Sabancı Topluluğu
‘Etkisi görülecek’
“Enflasyonu aşağıya çekmek amacıyla regüle olmayan sektörlerde, üretimimiz olan ürünlerde gereken indirimi yapacağız. Bu yaklaşımın, hem makro hem mikroekonomik göstergelere olumlu yansımalarını en kısa sürede görmeyi temenni ediyoruz.”

A101
‘En ucuz fiyat sözü’
“Enflasyonla Topyekün Mücadele Kampanyası kapsamında Türkiye’nin yüksek indirim marketi A101 olarak tam desteğimizi bildiririz. Ürünleri, en ucuz fiyatlara ulaştırma sözü veriyoruz. Hiçbir ürünün satış fiyatı, alış fiyatı artmadıkça artmayacak.”

Yaşar Ayaydın / Tudors CEO’su
Mağazadaki binlerce çeşit üründe yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 50 arasında indirim uygulayacağız.”

Sinan Öncel / BMD Başkanı
‘Gıda dışı da olmalı’
“Gıdada yüzde 10 önemli bir indirim oranı fakat gıda dışında da BMD üyelerinden önemli indirimleri bekliyoruz. 31 Aralık geldiğinde, enflasyon oranında önemli düşüşler kaydedeceğimizi tahmin ediyoruz.”

Firuz Bağlıkaya / TÜRSAB Başkanı
‘Ucuz tatil olacak’
“Turizmciler olarak vatandaşlarımıza en ucuz tatili sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca, Türkiye’ye gelen dövizin revizesi için çalışıyoruz. Ülkemize daha fazla döviz getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Süleyman Orakçıoğlu / Orka Bşk.
‘Yüzde 20 indirdik’
“Orka Holding, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında, Damat, Tween ve D’S Damat markalı ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptı. Bize düşen sorumluluğu daha fazla yerine getirerek yüzde 10 değil, yüzde 20 indirime gidiyoruz.”

TBB: Faizleri Aşağıda Tutmak İçin Çalışacağız

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı (TBB) Hüseyin Aydın, “Bankalar olarak nominal faiz hadlerinin daha aşağı seviyede olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı tanıtım toplantısında konuşan Aydın şunları söyledi:
“Ülkemiz kazanırsa, hepimiz kazanırız. Bu çerçevede biz, bankalar olarak ekonominin finansmanı için kaynak bulmaya ve kredi sağlamaya devam edeceğiz.”
Kıt olan kaynakların ekonomik olan birimler arasında en verimli şekilde dağılımını yapmanın finans sektörünün konusu olduğunu ifade eden Aydın şöyle devam etti:
“Tabii ki bunun makul fiyatlarda olması için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bankalar olarak maliyetlerimizi daha da düşürerek, verimliliğimizi daha da artırarak, sektöre] bazda ortak projelerle ölçek ekonomisinden yararlanarak, nominal faiz hadlerinin daha aşağı seviyelerde oluşmasına katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Bankacılık sektörü olarak en önemli konularımız arasında yer alan enflasyonla mücadeleye destek vermeye devam edeceğiz.”

Bugün başlıyor
Türkiye Bankalar Birliğinden yapılan açıklamada da ağustos-eylül aylarında bankalarca firmalara kullandırılan TL nakit kredilerin bir kısmında uygulanan faiz oranlarının yüksekte kaldığı belirtildi. Eylül sonu itibarıyla mevduat ve kredi piyasalarında daha stabil bir döneme girildiğini vurgulana açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bugün diğer sektörler gibi bankacılık sektörü de enflasyonla mücadeleye destek verdi. Bankalarımız bu kapsamda firmalara 1 Ağustos’tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında 10 Ekim’den itibaren vade sonunu beklemeden yüzde 10 indirim yapacaklar. Bu dönem için bir faiz iadesi söz konusu olmayacak. Yarından (bugünden) itibaren yüzde 10’luk bir faiz indirimi söz konusu olacak. Örneğin, ağustosta bir firmaya yüzde 40 faiz oranında kullandırılan kredi, yarından itibaren yüzde 10 indirimle yüzde 36’ya inecek.”

Kaynak: Milliyet

Share
410 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.