Enflasyonda Topyekün Düşüş | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Aralık 2018

Enflasyonda Topyekün Düşüş

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı ve ekim sonunda açıklanan vergi teşvikleriyle enflasyon, kasımda yüzde 1.44 ile beklentilerin üzerinde geriledi. Yıllık enflasyondaki düşüş ise 3.62 puan birden oldu. 

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında yapılan fiyat indirimleri ve ekim ayı sonunda açıkladığı otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerdeki vergi teşvikleri ve TL varlıklardaki değer artışı enflasyonun ateşini düşürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kasım ayında enflasyon beklentilerin üzerinde azalarak yüzde 1.44 geriledi. Piyasalarda beklenti enflasyonun kasım ayında yüzde 0.64 azalacağı yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon yüzde 25.24’ten yüzde 21.62’ye indi. Üretici fiyatlarında ise düşüş yüzde 2.53 oldu.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonda düşüşün güçlü şekilde başladığını ve bu eğilimin süreceğini belirterek, “Kasım ayı enflasyon rakamları, eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın başarısını ortaya koymuştur” ifadesini kullandı. Albayrak, Twitter hesabından, kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Albayrak, “Kasım rakamları, enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir” dedi. Kasım ayı enflasyon rakamlarının, eylüldeki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın başarısını ortaya koyduğuna işaret eden Albayrak, dengelenme sürecinin kur ve faizlerden sonra enflasyon rakamlarında da etkisini göstermeye başladığını vurguladı.

KÖPÜK ORTADAN KALKIYOR 
Albayrak, fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikasındaki güçlü duruşla desteklemeye devam edeceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Dengelenme süreci etkisini aralık ayında da gösterecek. Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz. 2019’da özellikle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin sağladığı güçlü koordinasyonla tüm bakanlıklarımızla birlikte enflasyonla mücadelede başlattığımız yapısal adımları daha da ileri taşıyacağız.”

Kaynak: AKŞAM

Share
312 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.