Enflasyona Karşı Faiz Silahını Çekecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Eylül 2018

Enflasyona Karşı Faiz Silahını Çekecek

Tüketici fiyatlarında enflasyonun son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşması nedeniyle Merkez Bankası, enflasyona karşı faiz silahını çekmeye  hazırlanıyor.

Ağustos TÜFE’nin yüzde 2.3 çıkması ile yıllık enflasyon yüzde 17.9 oldu. ÜFE ise yüzde
6.6 artışla yüzde 32’yi geçti. Merkez, enflasyona karşı faiz silahını çekmeye hazırlanıyor

Ağustos ayında tüketici fiyatları (TÜFE) aylıkta yüzde 2.3, yıllıkta yüzde 17.9’a yükseldi. Yurt içi üretici fiyatları (Yi-ÜFE) yüzde 6.6 artışla yıllıkta yüzde 32.13’e ulaştı. Aylık enflasyona en büyük katkı yüzde 4.5’lik fiyat artışı ile manşet enflasyonu 0.8 puan artıran ulaştırma grubundan geldi. Merkez Bankası yaptığı açıklama ile 13 Eylül’de yapılacak PPK toplantısında faiz artışı yapacağı mesajını verdi.

Enflasyondaki yükselişte temel faktör, TL’deki değer kaybı olmaya devam ediyor. Kura hassas sektörlerdeki fiyat değişimleri enflasyonda yeni zirveleri zorluyor. Aylık enflasyona en büyük katkı %4,5’lik fiyat artışı ile manşete 0,8 puan katkı yapan ulaştırma grubundan geldi.

TÜİK verilerine göre endekste kapsanan 407 maddeden; 44 maddenin fiyatı aynı kalırken, 304 maddenin fiyatı arttı, 59’unun düştü.

Enflasyonun açıklanmasının hemen ardından ilk tepki Merkez Bankası’ndan geldi. Banka’nın “Son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmektedir. Merkez Bankası fiyat istikrarım desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Eylül ayı PPK toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir” ifadelerini içeren açıklaması ‘faiz artış’ sinyali olarak değerlendirildi.

DÜNYA’ya bilgi veren bankacılar özetle şu yorumları yaptı:
Merkez Bankası -kur artışı, enflasyon, kur artışı- şeklinde kendi kendini besleyen döngüyü kırmalı. Ekonomide yumuşak iniş fırsatı kaçtı… Hala kontrollü sert iniş şansı var. Kontrolsüz sert inişe izin verilmemesi lazım.

Son elektrik ve doğalgaz zamları ile enflasyon yüzde 20’yi görecek. Yükselmeye de devam edecek. İki yıllık tahvil faizleri yüzde 24 seviyesinde. Yüksek enflasyonla mücadele ve ‘sıkı’ para  güçlü baskı ve elektrik-doğal gaz fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 21 ve üzerine revize etti. Eylül enflasyonun da bir başka yeni zirve olacağı yorumları yapıldı.

Büyüme tarafında beklenen yavaşlamanın ötesinde bir ‘freni’ önlemek adına faiz adımı ile piyasanın önüne geçmeyecekse bile MB, piyasa faizine yaklaşmalı. Bu da en az 200 puan ile 500 baz puan aralığındadır.
Kur bu şekilde devam ederse MB’nın normal toplantı tarihini beklemesi, 7.0’yi aşarsa ‘olağanüstü’ toplantı kararı alabileceği de belirtiliyor.
TCMB’nin son resmi faiz artışını yaptığı 7 Haziran’da yıllık enflasyon yüzde 12.15 seviyesindeydi. MB’nın politika faizi yüzde 17.75’te. Fonlama koridorun üst bandı olan yüzde 19.25’ten yapılıyor. MB’nin PPK toplantısı 13 Eylül’de yapılacak. Dün dolar/TL 6.62 TL’den işlem görürken bu seviye yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 43 kayba işaret ediyordu.

GIDA ZAMLARI KAPIDA

Enflasyon rakamlarında artış frenlenemezken gıda üreticileri önümüzdeki dönemde yeni zamların kapıda olduğunu belirtiyor.
Gıda enflasyonun etkilerinin önümüzdeki aylardan itibaren daha net göreceğimizi söyleyen Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu, özellikle Yİ-ÜFe ‘deki artışın yüksek olduğuna ve pazara henüz yansımadığına

ENERJİ ZAMMI ZORLUYOR

Enerjiye gelen zam, sanayiciyi zorluyor. 1 Eylül itibarıyla gelen zammın maliyetleri daha da arttırdığı, üreticilerin maliyet hesabını artık günlük yapmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Konuyla ilgili DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, şirketinin bulunduğu OSB’de elektrik zammının yılbaşından bugüne ortalama yüzde
dikkat çekti. Buradaki zammın kendisini gelecek ay göstereceğini belirten Göksu, “Yüksek kur ihracata teşvik ediyor” dedi.

İthale gelen zam tetikledi 
Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, enflasyondaki artışın yüksek belirsizlik ortamından kaynaklandığını belirterek, döviz artışından kaynaklı ithal ürünler karşısında yerlinin de zam yaptığını söyledi. Reis, “Gıda maddelerinde kendi kendimize yetebilmeyi sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

İnşaat projeleri durdu 
İstanbul Sanayi Odası(İSO) Meclis Üyesi Adem Genç enerji zammının çimento piyasasına yüzde 10 zam olarak yansıdığını belirtti. Genç, şöyle devam etti: “Piyasa kitlendi. İşler yavaşladı hatta durma noktasına geldi. Demir, çelik, beton, elektrik ve hammadde olumsuz etkilendi. İnşaat firmaları projelerini erteledi.”

Yeniden yüksek enflasyona geri dönüldü 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “Yeniden yüksek enflasyon dönemine geri dönülmüştür. Kurlarda önü alınmayan yükselişin yarattığı maliyet artışları ve belirsizlik bütün sektörlerde fiyat istikrarını bozmuştur.” dedi. Çetin, Yi-ÜFE ve TÜFE makasının açılmasının, üretici üzerinde maliyet yönlü bir baskı oluşturduğunu dile getirerek, “Enflasyonla mücadele bağımsız bir Merkez Bankası yapısıyla hayata geçirilebilir” dedi.

Bayram tatili etkiledi 
DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre bayram tatili nedeniyle bazı malların fiyat artışları Eylül ayı endeksi içine girecek. Verilen bilgilere göre fiyatı her hafta derlenen (ayda 4 kez) yaş sebze meyve ve diğer gıda grubundaki bütün fiyat artışları derlemeye dahil oldu. Ancak ayda 2 kez fiyatı derlenen beyaz eşya vb. bazı mal gruplarında ikinci fiyat derlendi ama planlanandan önce gerçekleşti.

 

Share
319 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.