En Yaşlısı Fatih En Genci Esenyurt | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Şubat 2018

En Yaşlısı Fatih En Genci Esenyurt

Ortalama konut yaşının 12 olduğu İstanbul’da, en yaşlı ilçelerin başında 26 yıllaFatih gelirken, Fatih’i 25 yılla Adalar, 24 yılla Beyoğlu, 21 yılla Güngören takip ediyor. En genç konutların bulunduğu ilçeler listesinde başı 4 yılla Esenyurt ve Sancaktepe çekiyor

Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın yaptığı araştırmaya göre, İstanbul’da konutta en yaşlı ilçelerin başında 26 yıl ortalama ile Fatih gelirken, Esenyurt ve Sancaktepe’de bu rakam 4 seneye kadar düşüyor.  Endeksa’nın ‘İstanbul’da Ortalama Konut Yaşları’ başlıklı araştırmasına göre, İstanbul genelinde ortalama konut yaşı 12 olarak tespit edilirken, en yaşlı evlerin bulunduğu ilçelerin başında ortalama 26 yılla Fatih geliyor. Onu bu alanda 25 yılla Adalar, 24 yılla

Beyoğlu, 21 yılla Güngören izliyor.

İlk dört ilçenin ardından, konut yaşı en yüksek ilçeler sıralamasında 20 yıllaBakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy, 17 yılla Üsküdar ve Şişli, 16 yılla Bahçelievler, 14 yılla Zeytinburnu ve 13 yılla Avcılar takip ediyor. En genç konutların bulunduğu yerleşim yerlerinin başında ortalama 4 yıllaEsenyurt ve Sancaktepe gelirken, yaş ortalaması Arnavutköy, Çekmeköy,  Sultanbeyli ve Tuzla’da 6 yıla, Eyüp, Başakşehir ve Ümraniye’de 7 yıla, Pendik,  Beylikdüzü ve Kağıthane’de 8 yıla, Sultangazi, Küçükçekmece ve Ataşehir’de 9 yıla, Bağcılar, Gaziosmanpaşa ve Çatalca’da 10 yıla, Sarıyer, Büyükçekmece,  Esenler, Şile ve Kartal’da 11 yıla çıkıyor. Maltepe, Bayrampaşa, Beykoz ve Silivri’de ise ortalama konut yaşları il genelinde olduğu gibi 12 yıl.

En eski 4+1’le Adalar’da

Farklı konut tiplerinin ilçe bazında ortalama yaşları incelendiğinde ise ortalama yaşı en yüksek 1+1 konutların 27 yılla Fatih’te, 25 yılla Beyoğlu’nda, 24 yılla Adalar’da, 21 yılla Bakırköy’de ve 19 yılla Güngören’de olduğu ortaya çıkıyor. En genç 1+1’ler ise 3 yılla Sultanbeyli, Tuzla, Esenyurt ve Sancaktepe’de yer alırken, bu rakam Beylikdüzü’nde 4 seneye çıkıyor.

En yaşlı 2+1’ler 27 yılla Fatih’te bulunurken, onu 25 yılla Bakırköy, 24 yılla Adalar, 23 yılla Beyoğlu ve 22 yılla Güngören takip ediyor. Ortalama yaşı en düşük 2+1’ler ise 4 yılla Esenyurt ve Sancaktepe’de, 5 yılla Beylikdüzü ve Çekmeköy’de bulunuyor.

Fatih, Adalar ve Beyoğlu ortalama yaşı en yüksek 3+1’lere ev sahipliği yaparken, bu rakam Güngören ve Beşiktaş’ta 23 seneye geriliyor. En genç 3+1 konutlar ise 5 yılla Sancaktepe’de, 6 yılla Esenyurt ve Sultanbeyli’de, 7 yılla Çekmeköy ve Tuzla’da yer alıyor.

Ortalama yaşı en yüksek 4+1’lerin 26 ile Adalar’da olduğu görülürken,  onu 23 yılla Fatih ve Beyoğlu, 20 yılla Şişli ve 17 yılla Beşiktaş takip ediyor. Ortalama yaşı en düşük 4+1’ler ise 4 yılla Sancaktepe’de, 5 yılla Sultanbeyli, Arnavutköy ve Kağıthane’de, 6 yılla Çekmeköy’de bulunuyor.

İNDERGİ

 

Share
423 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.