Emlakta Vergi Günleri | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

15 Mayıs 2018

Emlakta Vergi Günleri

Arsa için binde 6, konut için binde 2 olarak belirlenen emlak vergisinin ilk taksidi her yıl olduğu gibi bu yıl da 31 Mayıs akşamına kadar ödenebilecek. Tek konutu bulunup da geliri olmayanlar, emekliler, engelliler, gaziler ve şehit aileleri vergiden muaf tutuluyor.

Belediyeler tarafından arsa ve konut maliklerinden milyarlarca lira emlak vergisi tahsil ediliyor. Vergi iki (Mayıs ve Kasım) taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin ilk taksidi her yıl olduğu gibi bu yıl da 31 Mayıs akşamına kadar ödenebilecek.

Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ödemeleri geciktirenler aylık yüzde 1,40 zam ile karşı karşıya kalıyor. Mevzuata göre bu yılın ilk aylarında satılan bir evin vergisini satıcının ödemesi gerekiyor. Alıcının da bu dönemde mutlaka belediyeye bildirimde bulunması mecburiyeti var.
Öte yandan; konut olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin dörtte biri (2 bin 500 lirayı geçmemek kaydıyla) 5 sene geçici muafiyetten yararlanabiliyor.

BİLDİRİMLER BELEDİYEYE YAPILIYOR
Vatandaşlar konutunu iş yeri olarak kullanıyorsa, bu durumu belediyeye bildirilmesi gerekiyor. Bildirimin ardından iş yerinin tabi olduğu orandan (takip eden seneden itibaren) vergi ödenmesi öngörülüyor. Konut olarak kullanılmasına rağmen belediyeye ilk bildirimi iş yeri olarak yapılmış gayrimenkuller varsa bunlar için de iki kat fazla emlak vergisi ödeniyor. Gayrimenkulün rayiç değeri üzerinden konutlar için binde 1, işyerleri için binde 2 emlak vergisi alınıyor. Benzer durumda olan mükelleflere konut olarak kullandıkları mülkleri
için düşük oranda emlak vergisi ödeme imkânı sunuluyor.

Gayrimenkul Uzmanı ve emlakpencerem.com direktörü Hatice Kolçak, Yeni Akit’e yaptığı değerlendirmede, “Emekli, ev hanımı, işsiz, engelli, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri başka bir gelirleri yok ise sahip oldukları brüt 200 metrekarenin altında olan tek konutlan için emlak vergisinden muaflar” dedi. Muafiyetten faydalanmak için ilgili belediyeye müracaat etmek ve form doldurmak gerektiğine dikkat çeken Kolçak, “Bu şartları taşıyan ancak bildirimde bulunmayanlara emlak vergisi tahakkuk edecektir. Bu konuda mağduriyet yaşayanlar geriye dönük 5 yılda tahakkuk eden vergilerin iptalini isteyebilirler, varsa ödenen vergilerin iadesini talep edebilirler. Ayrıca 2018 yılında satın alınan konutlar için bu yıl emlak vergisi verilmeyecek. İlk ödemeler 2019 yılında başlayacaktır” diye konuştu.

 

Share
322 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.