Emlakçının Yönetmelikle İmtihanı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Emlakçının Yönetmelikle İmtihanı

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, mevcut emlakçılar için de yaptırımlar getiriyor. Yıllardır emlakçılık yapan meslek erbapları bile yeni yönetmeliğe entegrasyon konusunda zorlu bir süreç geçiriyor

Geçen yılın haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektörüne yeni standartlar getirildi. Herkesin emlakçılık yapmasının önüne geçen ve emlakçı olmayı zorlaştıran yönetmelik, mevcut emlakçılar için de yaptırımlar getiriyor. Yıllardır emlakçilik yapan meslek erbapları bile yeni yönetmeliğe entegrasyon konusunda zorlu bir süreç geçiriyor.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (ISTEB) Başkan Vekili Akın Uzunoğlu, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikle yer alan bazı eksik ve yanlışlıklara dikkat çekti. Yeni yönetmenliğin sektörün derinliğine nazaran yeterli gelmediğini ifade eden Uzunoğlu, konunun yeterince ve yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yönetmelikte iş sahipleriyle yapılan sözleşmenin yanı sıra iş sahibinin isteklerine de uyma yükümlülüğü getirdiğine dikkat çeken Uzunoğlu, buradaki ‘iş sahibinin istekleri’ ifadesinin kapsam ve sınırlarının belirsiz olduğunu vurguladı. Bu hükmün emlakçıların, taşınmaz sahibinin emirlerine mutlak olarak uyulacağı anlamına geldiğini anlatan Uzunoğlu “Ancak her türlü emre uyulması hukukun genel prensiplerine aykırıdır. Örneğin satışa konu olan dairenin 120 metrekare olmasına rağmen, daire sahibinin ‘ilana 140 metrekare yazılmasını istiyorum’ yönünde bir talepte bulunması halinde, emlakçıyı bu talebe uyma zorunluluğu getiriliyor. Oysa bu talep açık bir biçimde emlakçının taşınmazı satın alacak kişiyi aldatması anlamına gelir ve Türk Borçlar Kanunu’nun 36. maddesine aykırılık taşır” dedi.

Her yer gösterme için ayrı belge
Yönetmelikte her taşınmaz için ayrı-ayrı yer gösterme belgesi düzenleme zorunluluğu olduğuna da dikkat çeken Akın Uzunoğlu, şunları söyledi: 
“Emlak sektöründe bir müşteriye tek seferde birden fazla ev gösteriliyor. Her bir ev için ayrı ayrı belge düzenlemek müşteri için adeta bankadan kredi çeker gibi imzalanması gereken pek çok evrak anlamına gelecektir. Dolayısıyla müşteride ‘ben neye imza atıyorum’ tereddüdü doğacak ve imza atmaktan kaçınacaklardır. Öte yandan 19. maddenin 2. fıkrası uyarınca, yer gösterme belgesinde müşterinin ad-soyadının yanı sıra iletişim bilgileri ve T.C. kimlik numarasının da bulunması zorunluluğu var. Bu 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırılık taşıyor. Zira yer gösterme belgesinde müşterinin ad soyad, telefon numarası ve imzası gibi bilgilerin yer alması gerek müşteriye ulaşma gerekse belgenin doğruluğunu gösterme amacı açısından yeterlidir” dedi.

Müktesep hak
Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası v eİzmir Emlak Komisyoncuları Odası geçen ay kentteki emlakçıları yeni yönetmelik hakkında bilgilendirmek için bir toplantı düzenledi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yönetmelikte yapılan değişiklikle yeniden belirlenen kural ve kaidelerle artık herkesin emlak alım-satımı yapamayacağını söyledi. Mesleki yeterlilik belgesinin emlak alım satımı yapan esnaflar için zorunlu hale geldiğini belirten Güleroğlu, “Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren oda kaydı ve vergi dairesine kaydı olan arkadaşlarımız bu yönetmeliğe tabii olacaklar. 5 Haziran öncesinde oda ve vergi kaydı bulunan arkadaşlarımız ise bu konuyla alakalı müktesep haklardan yararlanacaklar” dedi.

Başkan Mesut Güleroğlu, başvuruların internet üzerinden bireysel yapılabileceğini ifade ederek, “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre, emlak ofisleri ve emlak danışmanlığı işi ile uğraşan meslektaşların 5 Haziran 2018’den önce müktesep haklardan yararlananlar hariç, her meslektaşın alması gereken zorunlu bir belgedir” diye konuştu. İş yeri açmak isteyen kişilerin gerekli akreditasyonu almış kurum ve kuruluşların açacağı sınavlara girmesi gerektiğini anlatan Güleroğlu, “Emlakçı adaylarının bu sınavlardan seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi alması yasal zorunluluktur. Yanlarında çalışan emlak danışmanlarının da seviye 4 üzerinden mesleki yeterlilik belge alma şartı vardır. Emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. En az 30 metrekare olması gerekiyor. Eğer ofisinde birkaç kişi çalışıyorsa her kişi için 6 metrekare daha büyük olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Öncelik TKGM entegrasyonu
Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise “Gayrimenkul danışmanlığı yurtdışında olduğu gibi daha profesyonel bir kimlik kazanmalıdır. Bunun için de emlak işletmelerine çeşitli yetkiler ve haklar tanınmalıdır” görüşünü dile getirdi.

Taşınmaz ticareti yönetmeliğine göre TKGM entegrasyonunun öncelikli ihtiyaçlardan biri olduğunu belirten Özelmacıklı, “Taşınmazın tapu kaydı bilgilerinin incelenmesi, üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı, malik kontrolü gibi hususlarında TAKBİS erişimine ihtiyacımız var. Nasıl değerleme şirketleri taşınmaz maliklerinden yetki ile bu bilgilere erişebiliyorsa, bizlerde yetkilendirme sözleşmeleri ile bu bilgilere erişebilmeliyiz. Hatta taşınmazın metrekaresi, yönetim planı, mimarı projesi gibi veriler ile taşınmaz alım-satımını güvenilir hale daha kolay getirebiliriz” dedi.

Bu entegrasyonların sadece yetki belgesi olan emlak işletmelerine tanımlanması gerektiğini de belirten Altın Emlak Genel Müdürü, “TKGM dışında, belediyeler ile imar durumu ve geçmiş kayıtlar hakkında, Takas Bank ile para transferinde hizmet bedeli transferinde bizler de sürece dahil edilmeliyiz. Hatta Web Tapu uygulamasında sadece yetkili işletmelerine hak tanınmalı. Sorumlu olup, yetkimiz olmayan bir yapı yerine bu entegrasyonlar ile yetki bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘İlan portalları yetki belgesi istemeli’
Emlak portallarının da sadece yetki belgesi olan emlak işletmelerini üye yapabilmelerinin sağlanmasını beklediklerini belirten Özelmacıklı, “Bu şekilde gerçek olmayan ilanlar ve aracılar tek tek elenmiş olacaklar. İşletmesi olmadan aracılık yapanlar ile haksız rekabetin önüne geçilebilecek. Emlak aracılık hizmetleri bu tür entegrasyon ve kontroller ile güvenli bir altyapıya kavuşabilir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: INDERGİ

Share
2 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.