EmlakBank Bu Yıl 15 Şubeye Ulaşacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

EmlakBank Bu Yıl 15 Şubeye Ulaşacak

1926 yılında kurulan Emlak ve Eytam Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası unvanıyla yeniden faaliyete başladı. Genel Müdür Aksu, “Bu yıl 2-3 milyar liralık sermaye piyasası ihracı yapmayı planlıyoruz” dedi.

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin 93 yıllık mirası yeniden doğdu, 1926’da Atatürk’ün talimatıyla kurulan Emlak ve Eytam Bankası, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk 100 günlük Eylem Planı çerçevesinde Türkiye Emlak Katılım Bankası unvanıyla yeniden faaliyete başladı. Banka, bu yıl 7 bölgede 15 şube ve yaklaşık 500 çalışana ulaşmayı hedefliyor.

Bankanın kuruluşu, yeni görevi ve hedefleri hakkında bilgi veren EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, “Bu yıl içinde 2-3 milyar liralık sermaye piyasası ihracı yapmayı, yıl sonunda 1 milyar liralık sukuk ihracı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. EmlakBank’ın Ataşehir’deki yeni genel müdürlük binasında gazetecilerle bir araya gelen Deniz Aksu, “Faaliyete geçiş tarihiyle birlikte, bankacılık hizmetlerimizi, internet ve mobil şubemizi hizmete hazır hale getirdik. Debit kartımız, nakit kart ile kamu bankalarının ortak ATM uygulamasına dahil olduk” diye konuştu. Bir yılda alıp satılan emlakin değerinin 2,7 trilyon lira olduğuna dikkati çeken Aksu, tapu müdürlükleriyle iş birliğinde çalışarak bu alanlara sirayet etmek istediklerini dile getirdi.

4 AYDA HAZIR HALE GELDİ
4 ay gibi bir sürede çalışma arkadaşlarının, günde 16 saat çalışarak bankayı faaliyete hazır hale getirdiklerini belirten Aksu, “Tasfiye sürecindeki 7 bin 229 dosyayı inceleyip, 18 kamyon dolusu evrakı TMSF iştiraki olan Birleşim Varlık Yönetimi’ne devrettik. Şu anda Türkiye’nin en sağlam bilançosuna sahibiz. Hiç sorunlu alacağımız yok.” dedi.

DENİZ Aksu, gayrimenkul piyasasında piyasa yapıcı olmayı hedeflediklerini söyledi. Bankanın geçmişte Ataşehir, Ataköy gibi şehirleşme projelerini finanse ettiğini hatırlatan Aksu, “Konut fiyatının ucuzlaması lazım; maliyetleri düşürmek için tüm paydaşlarla işbirliği yapacağız, imalatın daha ucuz olmasını sağlayacağız” diye konuştu.

YURTDIŞINDA uygulanan ancak Türkiye’de sınırlı uygulanan ya da geçmişte uygulanıp şimdi uygulanmayan birçok modeli hayata geçireceklerini anlatan Aksu, yabancılara konut satışında da yeni bir model üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. EmlakBank’ın sermayesinin 750 milyon TL, öz kaynak büyüklüğünün ise 1,1 milyar TL olduğunu kaydeden Aksu, “Yıl sonunda bilanço büyüklüğümüzün 5 milyar TL’ye geleceğini tahmin ediyoruz. Bu yıl 2-3 milyar liralık sermaye piyasası ihracı yapmayı planlıyoruz. Aralık ayı gibi 1 milyarlık sukuk ihracı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

2 Alman firmayla iyi niyet anlaşması
AKSU, Türkiye’de çok metro yatırımı olduğunu ancak yürüyen merdiven, asansör konusunda yerel üretici bulunmadığını belirterek, “İki Alman firmayla iyi niyet anlaşması imzaladık. Metroya satış yapacaklar. Biz satışlarını fonlayacağız” dedi.
Kaynak: AKŞAM

Share
310 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.