Emlak Konut’tan Satışa Çıkmayı Bekleyen Projeler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Emlak Konut’tan Satışa Çıkmayı Bekleyen Projeler

Haziran ayı içinde 9 milyar TL satış gelirine sahip 5 dev ihale gerçekleştiren Emlak Konut GYO, bu ihalelerden minimum 3,2 milyar TL şirket payı toplam geliri elde edecek. Temmuz ayı içinde İstanbul Şile ve Antalya Muratpaşa’daki iki arsanın ihale sürecini tamamlamayı planlayan şirket, Florya, Şişli Teşvikiye ve Küçükçekmece arsalarının ihalelerini de bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Nidapark İstinye, Fatih Yedikule, Hoşdere 5.Etap ve Ispartakule 6.Etap projeleri ise Emlak Konut GYO’nun bu yıl lansmanı yapılması kesinleşen projeleri olarak sıralanıyor

İndergi’nin Temmuz ayı sayısında yayınlanan haberde Emlak Konut GYO’nun yeni dönem çalışmalarına yer veriliyor.

indergi-emlak konuttan satısa cikmayi bekleyen projelerTürkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak Konut GYO), gayrimenkul sektörünün durgun ayları olarak nitelenen yaz aylarında bile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, haziran ayı içerisinde aralarında Galatasaray’ın Riva’daki arsası ile Tariş Kooperatifler Birliği’nin İzmir Alsancak’taki arsasının de olduğu 5 dev projenin ihalesini tamamladı. İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 etaptan oluşan İzmir Alsancak’taki 1 milyon 327 bin 352 metrekare büyüklüğündeki 5 proje için gerçekleştirilen ihalelerden yaklaşık 9 milyar TL satış geliri bekleyen Emlak Konut GYO, 5 projeden minimum 3,2 milyar TL şirket payı alacak.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2017 yılının ikinci çeyreğiyle beraber girilen yeni dönemin piyasalar üzerindeki olumlu etkisi olduğunu belirterek “Bu olumlu etki dahilinde, gayrimenkul firmalarının ihalelerimize yoğun ilgisi ve rakamların bu seviyelere çıkması, gerek ülkemize gerekse de Emlak Konut GYO’ya olan güvenin işareti olduğunu söyleyen Murat Kurum Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasını destekleyen Emlak Konut GYO olarak gelişen vizyonumuzla beraber daha güçlü Türkiye için çalışmaya ve istihdam sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

Temmuz’da iki ihale var

Temmuz ayı içerisinde ise İstanbul Şile ve Antalya Muratpaşa’dak iki arsanın ihale sürecini tamamlamayacak olan Emlak Konut GYO, yılın ikinci çeyreğinde de Florya, Şişli Teşvikiye ve Küçükçekmece arsalarının ihalelerini gerçekleştirme bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Hedef yükseltti

Emlak Konut GYO’nun 2017 planlarımızı açıklarken bu yıl için 1,5 milyar TL’lik arsa ihale edeceklerini ve bu ihaleler neticesinde 10 milyar TL’lik iş yapacaklarını açıkladıklarını hatırlatan Murat Kurum, “Bu kapsamda toplam büyüklüğü 1,3 milyon metrekareyi bulan çok değerli 5 projenin ihalesi neticesinde ulaştığımız yaklaşık 9 milyar TL’lik toplam hasılat ile bu hedefimizin önemli bir bölümünü gerçekleştirmiş olduk. Mevcut ihale takvimimiz değerlendirildiğinde ihalesini yapacağımız yeni arsalarla birlikte yıl sonu itibariyle projelerimizin toplan hasılatının 15 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Emlak Konut GYO olarak Türkiye’nin yarınlarına güvendiklerini dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir kalkınmanın göstergesi olarak bugüne kadar devletimizin de desteğiyle birçok adım attık, piyasada oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda elimizi taşın altına koyup kampanyalar düzenledik, atılımlar yaptık, finans kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduk. Her zaman dile getirdiğim gibi biz Emlak Konut olarak ülkemizin yarınlarına güveniyoruz, İnşallah şu ana kadar ihalesini tamamladığımız 5 projemiz haricinde yakın zamanda duyurusunu yaptığımız İstanbul Şile Çavuş ve Antalya Muratpaşa yılın ikinci yarısında ise Florya, Teşvikiye ve Küçükçekmece arsalarımızın da ihalesini yapmayı planlamaktayız.”

Lansmanı Bu Yıl Yapılacak Projeler

indergi-emlak konut nidapark arsasiEmlak Konut GYO, yıl içinde yeni projeleri de satışa sunacak. Nidapark İstinye, Fatih Yedikule, Hoşdere 5.Etap ve Ispartakule 6.Etap projelerinin,  lansmanlarını bu yıl içinde yapmayı planladıkları projeler içinde yer aldığını söyleyen Murat Kurum, “İhalesi tamamlanan 5 projenin durumunu da izleyip, değerlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Milyarlar havada uçtu

Emlak Konut GYO’nun haziran ayı içinde gerçekleştirdiği 5 arsa ihalesi, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin kıran kırana mücadelesine sahne oldu. Bu kıyasıya mücadele, rekor ihale rakamlarını da beraberinde getirdi.

 GS’nin Riva arsasına 3,1 milyar TL

indergi-emlak konut riva arsasi

Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü arasında 29 Haziran 2016’da imzalanan protokol kapsamında kulübün Riva’daki 1 milyon 76 bin 20 metrekarelik arsası için gerçekleştirilen ihaleye, 9 firma katılırken, nin kazanan 3,1 milyar TL teklif ile Fema İnş. Tic. A.Ş. –  Klv İnş. A.Ş. İş Ortaklığı oldu. Ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan proje için Fema İnş. Tic. A.Ş. – Klv İnş. A.Ş. İş Ortaklığı, arsa satışı karşılığında satış toplam geliri olarak 3 milyar 100 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 38 ve arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 1 milyar 178 milyon  TL  taahhüt etti.

Toplamda 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan arazide ayrıca 206 bin 497 metrekarelik bir de özel orman alanı bulunuyor. Özel orman, sebze ve meyve bahçeleri, ticari ve hobi amaçlı tarım alanları, hayvancılık tesisleri gibi köy ve doğa yaşantısının modern yaşantı ile harmanlandığı birçok farklı konsept bu projede hayat bulacak.

Alsancak’a toplamda 3,9 milyar TL

Tariş Kooperatif Birlikleri ile 1 Aralık 2016’da imzalanan protokol ile Emlak Konut GYO, İzmir Alsancak’ta Liman Arkası olarak bilinen bölgeyi iki etap halinde ihale etti. Bu iki ihale neticesinde arsa satışı karşılığında satış toplam gelir 3,9 milyar TL taahhüt edilirken Emlak Konut’un arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri 1,3 milyar TL oldu.

10 firmanın katıldığı İzmir Konak 1. Etap ihalesinde ipi göğüsleyen taraf Teknik Yapı Teknik Yapılar San. Ve Tic. A.Ş.- Teknik Yapılar İnş. Üretim. Tic. A.Ş. İş Ortaklığı oldu.  Projenin 47 bin metrekarelik alanını kapsayan ihaleye Teknik Yapı, arsa satışı karşılığında satış toplam geliri olarak 1 milyar 672 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 35, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 585 milyon 200 bin TL taahhüt etti.

9 firmanın katıldığı İzmir Konak 2. Etap ihalesini ise Pekintaş Yapı San. Ve Tic. Ltd. Şti. – Burakcan İnş. Ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı kazandı. 78,5 bin metrekarelik bir alanı kapsayan ihalede Pekintaş Yapı San. Ve Tic. Ltd. Şti. – Burakcan İnş. Ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, arsa satışı karşılığında satış toplam geliri olarak 2 milyar 200 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak da yüzde 33, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 726 milyon TL taahhüt etti.

Turizm, konut, ticaret ve kültür odaklı 2 etaptan oluşacak projenin İzmir’in ekonomik dinamiklerine, turizm potansiyeline ve kültürel faaliyetlerine önemli katkı sağlamasını hedefleniyor.

Beştelsiz ihalesi 1,73 milyar TL ile sonuçlandı

İstanbul Zeytinburnu Beştelsiz bölgesinde 96 bin 968 metrekare büyüklükteki arsa için açılan ihaleyi 1 milyar 730 milyon TL taahhüt eden Güney Gayr. Yat. San. Ve Tic. A.Ş. – Baş Yapı İnş. Taah. Ve Tur. San Dış Tic. Ltd. Şti. – Esta İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. – Elit Vizyon Yapı İnş. Taah. Teks. San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı kazandı.

İstanbul’un ana arterlerinden olan D-100 karayolu ve Kennedy Caddesi arasında ayrıca Avrasya Tüneline yakın bir bölgede yer alan değerli arazideki projede turizm, ticari ünite, konut ve kamunun kullanımına açık park alanları bulunacak. Yoğun yapılaşmanın olduğu bölgede Zeytinburnu sakinlerine nefes aldıracak olan, bölgenin en büyük bölge parkı yer alıyor. İhaleyi kazanan şirket arsa satışı karşılığında satış toplam geliri olarak 1 milyar 730 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 37, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 640 milyon 100 milyon TL taahhüt etti.

Tuzla arsası 185 milyon TL’ye gitti

Emlak Konut GYO’nun Tuzla-İçmeler’de 10 bin 998 metrekare arsası için açılan ihaleyi ise Dağ Mimarlık Ve Mühendislik Yapı Gayrimenkul Tic. San. A.Ş kazandı. Şirket; arsa satışı karşılığında satış toplam geliri olarak 185 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 29,15, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 53 milyon 927 bin 500 TL taahhüt etti.

D-100 karayolu üzerinde Tuzla Devlet Hastanesi ve Tuzla Belediye ile komşu olan değerli bir arazi üzerinde ticari ünite, turizm ve konut olarak inşa edilecek. Liman ve sanayi bölgesine yakınlığı ile dikkat çeken proje alanı ayrıca Marmaray İstasyonu, D-100 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısına yakınlığı ile ulaşım kolaylığı sunuyor.

Anadolu hamlesi yeni illerde devam edecek

Emlak Konut GYO’nun geçen yıl hız verdiği ve Ankara, İzmir, Denizli, Niğde ve Nevşehir’de hızla süren Anadolu hamlesi yeni illerle daha da genişleyecek.  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu ay Antalya’da gerçekleştirilecek olan ihale ile Akdeniz bölgesini de içine alacak olan Anadolu hamlesinin önümüzdeki dönemde şirketin portföyünde bulunan Eskişehir, Yalova, Samsun arsalarıyla devam edeceğini açıkladı.

Emlak Konut GYO’nun Anadolu’da ürettiği projelerde, orta ve orta-üst gelir grubuna yönelik gayrimenkuller geliştirdiğine dikkat çeken Murat Kurum, “Bu bölgelerdeki projeler, bölge konutlarına göre üst seviyelerde olup o şehrin A kalite projesi haline geliyor” dedi.  Emlak Konut GYO’nun belli projelerinde ticari bölümler bulunduğunu hatırlatan Kurum, Anadolu’da yapılan projelerde arsaların imar durumuna göre, projelerde konut vasıflı inşaatların yanında ticari veya diğer vasıflı üretimlere de yer verildiğini söyledi.

2023 hedefi 250 bin konut

indergi-emlak konut yedikule arsasi

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Emlak Konut GYO’nun 2017’nin ilk çeyreğinde 2 bin 833 adet konut satışı, 2.87 milyar TL satış hasılatı ve 410 bin metrekare satılabilir alan satışı gerçekleştirdiğini belirterek  “Birinci çeyrek karlılığımızı geçen yıla göre önemli ölçüde artırdık ve 319,7 milyon TL dönem karlılığına ulaştık. Bununla birlikte kendimiz için belirlediğimiz ilk çeyrek hedeflerinin ve aynı dönem geçen yıla ait verilerin de üstünde sonuçlar elde etmiş olduk” açıklamasında bulundu. Sektörde, 2017 ilk dönemine bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemde 8 bin 320 konut satışı gerçekleşmişken, bu rakamın bu yıl için 10 bin 91 olarak yaklaşık yüzde 21 artış ile gösterdiğini ifade eden Kurum, “Hem ilk hem de ikinci elde satış sayılarının bir yıl önceye göre artması bizlere 2017 yılının iyi bir yıl geçeceği işaretlerini verdi. Aynı şekilde 2017 ikinci yarısı için de bir önceki yıla göre artışların devam edip sektörün olumlu gidişinin devam edeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Emlak Konut GYO 2017 yılı hedeflerini 9 bin 900 bağımsız bölüm, 8 milyar TL satış değeri, 1,3 milyon metrekare satılabilir alan ve 1,8 milyar TL net kar olarak açıkladığını kaydeden Kurum, şöyle devam etti:

“Şirketimiz, 2023 hedefleri kapsamında toplamda 250 bin konut üretmiş olmayı kendisine hedef olarak belirlemiş durumdadır. Emlak Konut GYO projeleri arasında Anadolu payının her geçen yıl bir öncekine göre umut verici bir artış sağladığını görüyoruz ve bunun için gayret ediyoruz.”

Emlak Konut Türkiye’nin en büyük GYO’su

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’nin kentleşme çalışmalarına öncülük etmek için, 1953 yılında kurulan Emlak Konut’un insanların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yola çıktığını söyledi. Şirketin vizyonunu ‘insan hayatına konfor katacak, çevreye duyarlı, modern kentler kurmak’ olarak tanımlayan Kurum, “Bu temel amaçla birlikte Emlak Konut, sektörüne pek çok yenilik getiren uygulamaların mimarı oldu. Emlak Konut, ülkemizin planlı kentleşmesinde örnek teşkil eden, iz bırakan projeler gerçekleştirdi” dedi.

Bu hızlı gelişimin hızlı büyümeyi de beraberinde getirdiğini ve Emlak Konut’un 2002 yılına gelindiğinde gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştüğünü ifade eden Kurum şunları söyledi:

“ 2003 yılından itibaren 14 yıllık dönemde ise yaklaşık 125 bin bağımsız bölüm ile hızlı büyümesini taçlandıracak, hedeflerini daha geniş ufuklara taşıyacak bir atılımla iki kez halka arz edildi. 2010 yılındaki ilk arz, Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 halka arzı arasına girdi. 2013’teki ikincil halka arz ise son 5 yılda Avrupa’da gayrimenkul alanında yapılan en büyük halka arz oldu. Halka arzlarla büyüyen Emlak Konut, bugün geldiğimiz noktada sermayesinin yaklaşık yüzde 50’si halka açık, halka açık olan bu kısmın önemli bir bölümün de yabancı yatırımcıların elinde olduğu, dünya ölçeğinde tanınan bir şirket olarak karşımızda bulunmaktadır…”

 

Share
492 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.