Emlak Bankası İthalatı Azaltacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

05 Ağustos 2018

Emlak Bankası İthalatı Azaltacak

Emlak Bankasının yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ‘100 Günlük Eylem Planında açıkladığı Emlak Bankasının yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Banka ithal edilen ürünleri üretecek projelere, fabrika binasının yapımından sermaye ortaklığına kadar destek verecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “100 Günlük Eylem Planı” açıklamasında Emlak Bankasının konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştirdiklerini söyledi. Bankanın yeni görevi ile ilgili ayrıntılar da belli oldu. Bankanın asli görevi ithal ikameci üretim hedefleyen şirketlere fabrikanın kurulum aşamasından başlayarak destek vermek olacak. Böylece ithalatın önünün kesilip döviz açığının aşağı çekilmesinde kalıcı bir yol alınması sağlanacak. Banka sadece inşaat aşamasında değil ithal ikameci üretim yapacak olan projeye sermaye ortağı da olabilecek. Yani kurumun bizzat içinde ve yönetiminde de olabilecek.

SANAYİ BÖLGELERİ GELİŞTİRECEK
Emlak Bankasının yeni görevine uygun olarak ana faaliyet alanlarından birisi de atıl arazilerin banka bünyesine alınarak sanayi arsalan geliştirmek olacak. Küçük sanayi siteleri de kuracak olan Emlak Bankası böylece aynı zamanda atıl arazilerin kullanıma açılmasını da sağlayacak.

Türkiye’nin, endüstriyel olarak istenilen seviyeye yıkamamasından dolayı günümüzde yüzlerce teknoloji ve sanayi ürünü yurt dışından ithal ediliyor. Teknolojik ürünler arasında başı çekenler; cep telefonu, bilgisayar, tablet, kulaklık, kamera sistemleri, oyuncak, elektronik aletler gibi ürünler ön plana çıkıyor. Kimya ve ilaç sanayi, yan iletken elektronik ürünler, makine ve teçhizat, gıda sanayi, motorlu kara taşıtlar da önec çıkan ürünler arasında yer alıyor.

Share
304 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.