Emay'ın Yalova İhalesi İptal | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Mayıs 2019

Emay’ın Yalova İhalesi İptal

Konkordato-sürecindeki Emay İnşaat’ın 2016’da EPP’den aldığı dev ihale iptal edildi. Yalova’da 400 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek proje için yeniden ihaleye çıkılacak


EMAY İnşaat, Kasım 2018’de İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato talep etmişti. Konkordato davasının 4 Nisan/da görülen son duruşmasında Emay İnşaatYn borçlarını ödeyebilmesi için 1 yıllık süre verilmişti. EPP, proje yönetimi, gayrimenkul pazarlaması ve kiralaması, müşavirlik hizmetleri, arsalar üzerinde hasılat paylaşımı modeline dayanan projeler geliştirme amacıyla 1980’de kurulduEPP’nin hisselerinin tamamı geçen yıl Emlak Konut GYO tarafmdan 288 milyon liraya satın alınmıştı. 

Zor günlerden geçen inşaat sektöründe bir olumsuz haber de Yalova’dan geldi.
Emay İnşaat’m, eskiden Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki olan, Emlak Konut GYO bünyesindeki Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.’nin (EPP) 2016’da aldığı ihale tasfiye edildi. 
Yatırım maliyeti 400 milyon dolar (2.4 milyar lira) olan KentPlus Yalova adlı projenin, Emay İnşaat’m girdiği finansal sıkıntı nedeniyle askıya alındığı belirtiliyor. Arazi sahibi EPP, bu yıl teslim edilmesi gereken ancak inşaat seviyesi yüzde 26.34’te kalan proje için arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle yeniden ihaleye çıkacak.

1001 KONUT YAPILACAKTI
383 bin 500 metrekare alan üzerine konumlanacak denize sıfır karma projede; 163 blokta 1001 konut, alışveriş merkezi, 500 yatak kapasiteli üç termal otel, sağlık merkezi, okul, sosyal alanların yer alacağı duyurulmuştu. Konutlar, deniz ve doğa manzaralı 60 farklı tipten oluşacaktı. 230 bin metrekare peyzaj alanı, 1200 metrekarelik gölet de yer alacaktı. 

Merkezi Londra’da bulunan Kuveytli Tangible Holding bünyesindeki 15 grup şirketinden biri olan Tangible Middle East Investments, Yalova’daki KentPlus projesinde yer alan 3 otelden l’i ve 214rezidans için 2018 yılında 82 milyon dolarlık ortaklık anlaşması imzalamıştı. Türkiye’deki ilk ortaklığını yapan Tangible Middle East Investments, Körfez ülkelerinde yapacağı yatırımlarda Emay İnşaat’la işbirliği yapma konusunda stratejik işbirliği anlaşması da yapmıştı.

Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar, geçen temmuz ayında yaptığı açıklamada bankalarla borç yapılandırma görüşmesinde olduklarını ve borçlarının vadesini uzatmayı amaçladıklarını söylemişti. Toplam borçlarının 2017 itibarıyla 1.2 milyar lira civarında olduğunu söyleyen Çağlar, kur ve faiz artışının maliyetleri artırması ve yavaşlayan konut satışları nedeniyle yapılandırma ihtiyacı doğduğunu belirtmişti.

Kaynak:SÖZCÜ

Share
2 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.