Emaar’ın Kurucusu Sanal Alışverişe Geldi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Emaar’ın Kurucusu Sanal Alışverişe Geldi

Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki gerilimde sürecin uzayacağı ve yaptırımların genişleyeceği düşünülüyor. Türkiye’nin de Katar’ın yanında olduğunu açıklaması ve başta gıda olmak üzere birçok konuda destek vermeye başlamasına ilk tepki Birleşik Arap Emirliklerinden gelmişti. İşte o ülkenin en büyük ikinci emirliği olan Dubai’nin en önemli işadamlarından biri Türkiye’de yatırım kararı aldı. 

indergi_Emaar'ın Kurucusu Sanal Alışverişe Geldi2Dünya gazetesinin haberine gere, Türkiye’de de faaliyet gösteren Emaar Properties’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Alabbar’ın ana hissedar olduğu Middle East Venture Partners (MEVP), sanal alışveriş sitesi ModaCruz’a yatırım yaptı. Yatırım tutarı yaklaşık 8 milyon lira. Geçen yıl 1 milyon kullanıcıya ulaşan ModaCruz, Melis Güçtaş tarafından kuruldu. 2014’te faaliyete başlayan ikinci el kadın moda ürünleri platformu ModaCruz’un ürün portföyü 6 milyon adedin üzerinde.

Burj Khalifa’yı geliştirdi

ModaCruz’a yatırım yapan Mohamed Alabbar ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin en etkili 5 ismi arasında gösteriliyor. Yıllık geliri 4.2 milyar dolar olan Alabbar’ın yönettiği Emaar, son olarak dünyanın en büyük yapısı; Burj Khalifa’yı geliştirdi. Dubai Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum’un en iyi danışmanı olarak tanınan Alabbar, sanal alışveriş sitelerine yaptığı yatırımlarla da öne çıkıyor. Nisan ayında Yoox Net-aPorter Group’un yüzde 4 hissesini satın alan Dubaili işadamı, Ortadoğu’nun en büyük taşımacılık şirketlerinden Aramex’in de kurucusu. Amazon.com’un Dubai merkezli e-ticaret şirketi Souq.com’a 800 milyon dolar teklif eden Alabbar, geçen yılın sonlarında Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (Public Investment Fund of Saudi Arabia) ile birlikte Noon’a 1 milyar dolarlık yatırım kararı almıştı.

Share
678 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.