Ekonominin Yeni Patronu Oldu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Temmuz 2018

Ekonominin Yeni Patronu Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer alan Berat Albayrak, ekonominin yeni patronu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer alan Berat Albayrak, ekonominin yeni patronu oldu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olan Albayrak, Yüksek lisans eğitimi ise New York’taki Pace Üniversitesi’nde finans üzerine MBA yaparak tamamladı.

Bankacılık ve finans alanında uzmanlaşan Albayrak, doktora eğitimini de enerji kaynaklarının finansmanı üzerine aldı. Albayrak, 64 ve 65. Hükümette Enerji ve Tabu Kaynaklar Bakam olarak görev aldı. Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda yeni ekonomi politikalarının şifrelerini açıklayan Berat Albayrak, “Milli gelirimizi 25 bin dolar seviyesine çıkaracak, teknoloji dönüşümlü, yüksek katma değerli üretim sistemine sahip olacak adımları atacağız. Ekonominin temel ihtiyacı olan likidite meselesinde, ülkemizin istikran ve yeni sisteminin avantajlarıyla birlikte çok daha fazla yatırım ve kaynağı ülkemize çekeceğiz. Özel sektörümüzün tüm riskleri daha etkin bir şekilde yönetebilmeleri için bir dizi mekanizma ve teşvik sistemleri oluşturacağız” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın kabinesinde özel sektörden isimlerin yer alması da dikkat çekti. Çalışma, Sosyal Hizmet ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk, Kadın ve Demokrasi Demeği Ankara Temsilcisi görevini sürdürüyordu. Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy Türkiye’nin en büyük seyahat ve turizm şirketlerinden ETS Tur’un kurucusu. Ticaret Bakanlığına da iş kadını olan ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan geldi.

Yine Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum Türkiye’nin en önemli konut projelerim yürüten Emlak Konut’un Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.

Kaynak: TÜRKİYE

Share
402 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.