Ekonominin Kaptan Koltuğu Şimşek’e Emanet | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Ekonominin Kaptan Koltuğu Şimşek’e Emanet

65. hükümette görev dağılımı belli oldu. Yeni Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına göre Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi koordinasyonu ve bankalardan sorumlu olacak; MGK. MİT, TOKİ, TMSF ve Varlık Fonu doğrudan Başbakan Yıldırım’a bağlı olarak çalışacak.

Kısmi revizyon sonrası ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu’nda, Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ekonominin koordinasyonundan sorumlu olacağı belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama, yeni hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi.

Başbakan yardımcılarının görev dağılımının yapıldığını belirten Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Şimşek’in ekonominin koordinasyonundan sorumlu olacağını ifade etti. Bekir Bozdağ, daha önce iki ayrı bakanda yoğunlaşan ekonomik kurumların tamamının Mehmet Şimşek’e bağlanıp bağlanmayacağına ilişkin olarak ise “Şimdilik kurumlar detayına ilişkin değil, görev dağılımı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonominin koordinasyonundan sorumlu olacak” dedi.

indergi-ekonominin kaptan kolduğu Simseke emanet

Başbakan Yardımcılarının Görev Dağılımı

Başbakan Binali Yıldırım: MGK, MİT, TOKİ, TMSF ve Varlık Fonu.
Bekir Bozdağ: Hükümet sözcülüğü, TBMM ile ilişkiler, Danıştay, Diyanet İşleri, TRT ve Anadolu Ajansı.
Mehmet Şimşek: Ekonomi Koordinasyonu ve Bankalar.
Fikri Işık: MGK kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonu, RTÜK, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu.
Recep Akdağ: Kıbrıs işleri koordinasyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi, AFAD ve Yatırım Destek Tanıtım Ajansı.
Hakan Çavuşoğlu: Medeniyetler İttifakı ile ilgili işler, 100. yıl kutlama koordinasyonu, Basın Yayın Enformasyon, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı.

“Yanlış anlaşılma giderildi” 
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Almanya ile devam eden krizde, Türkiye’nin soruşturmaya dair talebi geri çektiği ve “geri adım attığı” yönünde Alman basınında çıkan haberlere ilişkin olarak, uygulamanın FETO soruşturmaları kapsamında, rutin bir bilgi talebi olduğunu, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesi nedeniyle İçişleri Bakanı
Süleyman Soylu’nun bugün Alman mevkidaşı ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye tarafından geri çekildiğini açıkladı. Türkiye’nin yabancı yatırımcılara yönelik “güvenli liman” olduğunu söyleyen Bozdağ, Alman şirketlerine yönelik herhangi bir soruşturma-araştırmanın olmadığını tekrarladı.

 

Share
355 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.