“Ekonomik Savaşa Karşı Ayaktayız” | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

15 Ekim 2018

“Ekonomik Savaşa Karşı Ayaktayız”

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkenin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Yine kazanamadılar. Birçok eylemde bulundular, ekonomik savaşa karşı milletimiz tek duruş sergiledi ve dimdik ayaktayız” dedi.

Van’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sabah saatlerinde ilk olarak Van Valiliğini ziyaret etti. Burada Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve kurum amirleriyle basma kapalı bir toplantı gerçekleştiren Bakan Kurum, toplantının bitiminde ise gazetecilere açıklamalarda bulundu. Van’ın depremlerden ve terörden çok çektiğini ifade eden Bakan Kurum, “Çok büyük acılar çekti. Ama bugün görüyoruz ki ne depremin, ne terörün bir izi kalmadı. Van, Türkiye’de 5. büyük şehir olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. Ne terörün ne de depremin izlerini bırakmadık. Bakanlık olarak burada yapılması gerekenler konusunda toplantı yaparak kararlar aldık. En yakın zamanda uygulamalarını birlikte yapacağız. TOKİ ile birlikte burada 3 milyar 700 milyonluk yatırım yapıldı. Van adeta yeniden inşa edildi. Yaklaşık 30 bin konut 120 bin vatandaşımızın hizmetine sunuldu. İlbank Genel Müdürlüğümüzce şehirdeki tüm altyapı için 500 milyon lira hizmet yapıldı. 400 milyonluk yatırımımız da devam ediyor” dedi.

Bugün yaptıkları toplantıda Van için önemli kararlar aldıklarını söyleyen Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Van çevreyolu 6 bin hektarlık alanı içeriyor. 3 etapta buradaki uygulamaları yapacağız. Yıl sonuna kadar tüm uygulamaları bitireceğiz inşallah. Çevreyolunun inşallah en kısa zamanda Van’a kavuşması için önündeki tüm problemleri aşmış olacağız. İmar planıyla ilgili tüm sorunlar yıl sonuna kadar halledilmiş olacak. Erciş’te 149
hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. 4 hektarlık alanda TOKİ imalatlarını tamamlama aşamasında, yine yıl sonuna kadar tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 34 hektarlık alanda da yıl sonuna kadar imar planlarını tamamlayıp vatandaşımızın tapularının üzerindeki şerhleri kaldırmasına müteakip yine dönüşümün önünü açacağız” dedi.

Share
260 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.