Ekonomi Cazibe Merkezleri ile Büyüyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Ağustos 2017

Ekonomi Cazibe Merkezleri ile Büyüyecek

inergi-ekonomi cazibe merkezleri ile buyucek1Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu cazibe merkezlerinin Türkiye’nin yeni bir büyüme motoru olacağını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Cazibe merkezleriyle hiçbir dönemde olmadığı kadar devlet, hükümet elini taşın altına koyuyor. Yatırım için ortam var, gerekli destekler var, gerekli talep var. Uzun vadeli perspektifle Türkiye’nin temellerini daha da sağlamlaştırıyoruz” dedi.
Mardin’deki temaslarını sürdüren Şimşek, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın talimatlarıyla yoğun çalışma yapıldığını söyledi. Şimşek, “Bu yatırımların bölgede iş ve aşa dönüşmesi, özellikle istihdam, ihracat anlamında Türkiye için yeni bir büyüme motoru görevi görmesi için gereğini yapıyoruz ve yapacağız” dedi.
Yatırım projeleri arasında gerçekten fizibil olan, istihdamı, ihracatı ve üretimi artırmaya yönelik, rasyonel zemine sahip projelere hem Kalkınma Bankası üzerinden hem de Kredi Garanti Fonu üzerinden gerekli desteği vereceklerini dile getiren Şimşek, “Hızlı bir şekilde inşallah o projeler hayata geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.
Terör örgütünü bölgeden çıkartmakta kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, “Bu cazibe merkezleriyle de hiçbir dönemde olmadığı kadar devlet, hükümet elini taşın altına koyuyor. Yatırını için ortam var, gerekli destekler var, gerekli talep var. Yakın coğrafyamızda sıkıntılar var ama hiçbir sıkıntı nihai devam etmez. Uzun vadeli perspektifle Türkiye’nin temellerini daha da sağlamlaştırıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu cazibe merkezleri, Türkiye’nin yeni bir büyüme motoru olacak, bu konuda da kararlıyız. Ayrıca üniversiteler, teknik okullar, meslek liseleri, meslek yüksekokulları kurulması için de seferberlik içerisindeyiz. Yetişmiş eleman noktasındaki açığı da hızla gideriyoruz” dedi.
Borsada Yıldız Pazarına Düzenleme
Başbakan Yardımcısı Mehmet Simsek, yatırım finansman giderleri nedeniyle dönem kârı elde edemediklerinden Borsa İstanbul’da işlem göremeyen şirketlerin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik düzenleme yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda, Borsa Yıldız Pazarında işlem görme talebiyle yapılan kotasyon başvurularında, faaliyet kârı elde eden ancak finansman giderleri nedeniyle dönem zararına uğradığından bu pazarda aranan “2 yıl dönem kârı elde etme’ şartını sağlayamayan şirketlere kolaylık getirdiklerini belirten Şimşek, bu şirketlere borsada istisna uyguladıklarını kaydetti.

Share
453 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.