e-Ticaret 1 Eylül'de Başlıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

18 Temmuz 2019

e-Ticaret 1 Eylül’de Başlıyor

Türkiye 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren tamamen ‘e-teminat’ uygulamasına geçecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Böylece ihracatçı; maliyet, zaman ve bürokrasiden büyük tasarruf elde edecek” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette 9 Temmuz itibarıyla devreye alınan e-teminat uygulamasına yönelik açıklamalarda bulundu. Pekcan, gümrük işlemlerinde kullanılan teminat mektuplarının bankalar tarafından düzenlendiğinden, finans sektörü açısından da iş yapma kolaylığı ve hızı sağlandığını vurgulayarak, “1 Eylül 2019 itibarıyla da gümrük idarelerimize muhatap düzenlenen teminat mektuplarının tamamen elektronik teminat mektubu olarak düzenlenmesi ve bu şekilde işlemlerin yürütülmesi öngörülüyor” dedi.

SAHTECİLİK DE ÖNLENECEK

Pekcan, “Böylece ihracatçılar maliyet, zaman ve bürokrasiden büyük tasarruf elde edecek” dedi. Teminat mektuplarının daha önceden sadece kağıt ortamında alındığına işaret eden Pekcan, bunun da yoğun bürokratik süreçlere sebep olduğunu anlattı. Pekcan, “İhracatçılarımızın gümrük iş ve işlemlerini daha hızlı yapabilmeleri için teknolojik imkanlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Teminat mektupları geliştirilen sistemle artık elektronik ortamda da kabul edilecek. E-teminat sistemi sahteciliği de önleyecek” diye konuştu.

Kağıtsız gümrüğe geçmek için çalışıyoruz

Bürokrasinin azalacağına dikkati çeken Bakan Ruhsar Pekcan, “Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye’yi ticaretin en hızlı, en güvenilir ve en kolay yapıldığı ülkeler lehine yükselmesi için çaba harcıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Pekcan, ithalatta kağıtsız gümrüğe geçebilmek için de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 Kapıkule geçişi 30 saniye sürecek

Pekcan, Kapıkule sınır kapısında gurbetçilerin oluşturduğu yoğunluğu aşmak için bir sistem geliştirdiklerini ifade ederek, “Bizim gümrüklerde saatte 350 araç geçirebiliyoruz, onlar da 350 araca çıkarma sözü verdiler” dedi. Pekcan pasaport bilgilerinin önceden girilmesi halinde gurbetçilerimizin kapıdan 30 saniyede geçebileceğini de belirtti.

1 günlük gecikmeye 3 aylık komisyon ödeme dönemi bitti?

elden getirilecek belgelerle 1 gün gecikilmesi halinde 3 aylık komisyon ödendiğini anımsatan Bakan Pekcan, “Uzun bir yoldu ama bitti. Çok önemli bir şey aslında. Sahtecilik çok fazla olmuyordu teyitleştiğimiz için. Bu bile zaman kaybı. Firma teminat mektubunun çözülmesini talep ettiği anda devri faizden kurtuldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AKŞAM

Share
46 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.