Dünya Kupası Yatırımlarından 20 Milyar Dolarlık Beklenti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Dünya Kupası Yatırımlarından 20 Milyar Dolarlık Beklenti

2022 yılında yapılacak Dünya Kupası için 150 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirecek Katar’da Türk şirketleri etkin rol oynayacak. Türk müteahitler Katar’da yılda 20 milyar dolarlık iş almayı planlıyor. 

2022 Yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, bu organizasyon için 150 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirecek. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün Katar’ın Türk müteahhitlerle altyapı yatırımları yapmak istediğini belirterek, bu işbirliğinin Türk şirketlerine yıllık 20 milyar dolarlık iş imkanı yaratacağını söyledi. Yenigün, “Katar’da rakibimiz yok. En iyi biziz” dedi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkam Yenigün bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

DAVALAR RAHATSIZ EDİYOR 
Yurtdışında çalışan işçilerle ilgili talepleri hakkında hükümetin çalıştığını ve 6 ay içerisinde sonuç almayı beklediklerini kaydeden Yenigün, şunları söyledi: “Yurtdışına işçi gönderilmesinin yolunun açılmasını arzu ediyoruz. Bunun için engellerimiz var. Örneğin; bir işçi Arap ülkesinde çalışıyorsa Cuma, Cumartesi tatilken Pazar çalışıyor. Pazar çalıştığı için ‘Bana mesai verilmedi’ diye dava açabiliyor. Bu haksızlık çünkü ülkelerin kendilerine göre uygulamaları var. Bu gibi davalar firmalarımızı rahatsız eder hale geliyor.”

İŞÇİ 4 KATI MAAŞ ALIYOR 

Türkiye’den yurtdışına gönderilen işçilerin maliyetinin düşürülmesini beklediklerini de kaydeden Yenigün, “2014’te kısmen düzeltildi. Buna rağmen fazla gidiş olmadı. 2002 yılında 2 milyar ciroya karşılık 25 bin işçi göndermişken, 2014’te 30 milyar dolara çıktık, 35 bin işçide kalmışız. Bu rakamın 250 bine çıkması gerekir. Burada 3 bin lira alan idari işler elemanı oraya gittiği zaman 3 bin dolar alıyor. Yani 4 kata yakın bir para alıyor ve tasarruf ediyor. Biz nasıl olsa bu ücreti birilerine veriyoruz. Kendi işçimizle gitmeyi tercih ederiz” dedi.

KONUT fiyatlarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Yenigün, “Balon değil de talep azalması var. belirsizlikler, öngörememe, yabancılar azaldı. Yerli vatandaş dolarda mı kalayım, TL’ye mi döneyim belirsizliğinde kalıyor.
Ama Türkiye’de konut hala ciddi bir yatırım aracı” dedi.

150 MİLYAR Ş’LIK İŞ HACMİ 

Birkaç hafta önce Katar Bayındırlık Bakanlığı Altyapılardan Sorumlu Müsteşarı’nın heyetle geldiğini belirten Yenigün, “‘Türk firmalarıyla altyapı işlerini yapalım’ dediler. Yıllık 20 milyar dolara yaklaşık bir rakam” dedi. Katar’da 2022 yılında Dünya Kupası düzenleneceğini anımsatan Yenigün “Onların 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık yatırım hedefi var. Firmalarımız bölgede stadından yoluna kadar pek çok iş üstlendi. Katar’da rakibimiz yok. En iyi biziz. Bu pazarda öncü olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Rusya’ya kapasitenin artmasını bekliyoruz 
RUSYA pazarında gelinen son durumu da değerlendiren TMB Başkanı Mithat Yenigün, şunları kaydetti: “Rusya açıldı ama eski kapasiteye ulaşır mıyız emin değilim. Çünkü Rusya uçak düşme olayından sonra geçen süreyi boş geçirmedi. Çinliler geldi, kendi firmaları harekete geçti. Turizmde eski senelere yaklaştık ama 4-5 milyar dolar arasında sözleşme yaparken, geçen sene 2 milyar kadar bir sözleşme yapıldı Rusya’yla. Ambargo olduğu için kaynaklar da kısıtlı, bankalar rahat değil. Ama önümüzdeki süreçte artmasını bekliyoruz.”

AKŞAM

Share
393 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.