Dumankaya ve Fi Yapı Satılıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Mart 2018

Dumankaya ve Fi Yapı Satılıyor

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Dumankaya ve Fi Yapı’nın satışının masada olduğunu ifade ederek, “Uluslararası bir firmayla görüşme halindeyiz” dedi. 
TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal TMSF bünyesinde aktif büyüklüğü 1.5 milyar dolardan 100 bin TL’ye kadar 981 firma bulunduğunu ifade etti. Toplamda 19,5 milyar TL öz kaynağa sahip firmaların 2017 rakamları itibarıyla cirolarında yüzde 30-35 seviyesinde bir artış gözlendiğini dile getirdi.
MUHİDDİN Gülal, Bank Asya’daki mevduat sahiplerine sigorta kapsamında ödenen 974 milyon TL’nin bir kısmının Bank Asya tarafından TMSF’ye ödendiğini ve Bank Asya’dan kalan 610 milyon TL’lik tutarın da önümüzdeki günlerde ödeneceğini belirterek, Bank Asya’daki taşınmazların ise iflas hükümleri çerçevesinde aktif-pasif dengesi gözetilerek masa idaresi tarafından tasfiye edileceğini söyledi.
Gülal, 981 firmanın 320 tanesinin faal olmadığını ve bunlarla ilgili tasfiye çalışmalarının başladığını aktardı. Gülal, gayrimenkul şirketlerinden Dumankaya ve Fi Yapı’nın satışının masada olduğunu belirterek, “Uluslararası firmayla görüşme halindeyiz. Onlar bitmemiş inşaatları tamamlayarak mağduriyetleri giderecek. Satışı da henüz taslak halinde” dedi.

Share
449 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.