Dövizini Bozdur Evini Al | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ağustos 2018

Dövizini Bozdur Evini Al

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, “Konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bunu bozdurup konut yatırımı yapabilir” dedi. 

Dövizdeki yükselişle birlikte de konut alımı için çok uygun bir ortam oluştuğunu vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “TÜİK verilerine göre inşaat maliyetleri iki yılda yaklaşık yüzde 45 civarında arttı fakat konut üreticileri bunları fiyatlara yansıtmadı” dedi.

Yılmaz, yeni yapılacak projelerde ise bu maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtirken, “Tüm bunlar değerlendirildiğinde, konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bozdurup konut yatırımı yapabilir” dedi.

Ziya Yılmaz, gayrimenkul üreticileri olarak faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına inmesi için fedakârlık yapmaya hazır olduklarını vurgularken, Emlak Bankası’nın açılacak olmasının önemine de dikkat çekti.

Yabancıya noterde oturum 
ABD’NİN geçen yıl yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Yılmaz, “Avrupa’da da yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Türkiye’de elde ettiğimiz gelir ise 4.6 milyar dolar” dedi. Yılmaz, “Oturum izni için gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek; yabancıya oturum iznini de noterde versek, ciddi bir ihracat geliri oluştururuz” dedi.

Kaynak: AKŞAM

Share
274 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.