Dönüşümde Tek Taraflı Fesih Geliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Mayıs 2019

Dönüşümde Tek Taraflı Fesih Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşüm projelerinde vatandaş veya yükleniciye tek taraflı fesih hakkını getiren bir düzenleme yapacaklarını belirtti


ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokağı’nda 6 Şubatta çöken Yeşilyurt Apartmanının da bulunduğu bölgede yapılan kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inşaatları devam eden binaları gezen Bakan Kurum, yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından açıklamalar yapan Kurum, 6 Şubatta Yeşilyurt Apartmanının çökmesi sonucu 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 15 vatandaşın da enkazdan yaralı olarak kurtarıldığını hatırlattı.

O gün itibarıyla 10 riskli bina olduğunu tespit ettiklerini aktaran Kurum, yaklaşık 158 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Kurum, 6 Şubattan 48 gün sonra da projeleri yatay mimariye uygun bir şekilde zemin artı 4’ü, 5’i geçmeyecek şekilde yaptıklarını ve ihaleleri gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bakan Kurum, konutları da yıl sonuna kadar bitirip, vatandaşların bu bölgede sağlam güvenli konutlarda oturmalarına imkan vermiş olacaklarını dile getirdi.

Ciddi bir sorun
Kurum, bunun dışında kartal Orhantepe Mahallesi’nde çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, “Tüm şehrimizde biliyorsunuz 19 Mayıs’ta süresi dolan bir genelge kapsamında belediyelerimize riskli alanların belirlenmesi ve bunların bize bildirilmesi talimatını vermiştik. Süremiz doldu. Yakın bir zamanda da İstanbul’umuzun geneline ilişkin eylem planımızı açıklayacağız ki eylem planını içerisinde 50 bin konutluk gönüllü dönüşümü içerecek bir acil eylem planını da biz bakanlık olarak, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle yapıyor olacağız. Aynı sosyal konutta olduğu gibi 50 bin konutu da aynı anda başlamak suretiyle bu yaraya merhem sürmüş olacağız. Açıkçası bu sorun ülkemizin çok ciddi bir sorunu.” 

Bunun dışında Fikirtepe’ye de gideceğini kaydeden Kurum, Fikirtepe’de de kentsel dönüşümdeki vatandaşların sorunlarını, problemlerini dinleyeceklerini, onların da sorunlarına, problemlerine çözüm olacak önerilerini istişare ederek, sunacaklarını söyledi. Kurum, kentsel dönüşümle alakalı başka düzenlemelerin de söz konusu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Az önce bir vatandaşımız müteahhitten kaynaklı kentsel dönüşüm sürecinin yavaş gittiğinden serzenişte bulundu. Buna ilişkin de kentsel dönüşüm projelerinde yapılacak düzenlemeyle birlikte vatandaşımıza veya yükleniciye tek taraflı fesih hakkını getiren bir düzenleme yapacağız. Bu düzenleme çerçevesinde eğer vatandaşımız bir müteahhitle anlaşmış ancak müteahhit edinimini yerine getiremediyse buradaki süreden kaynaklı ihtarları çekmek ve olaya bakanlığın tespitini yapmak suretiyle de tek taraflı fesih hakkını getireceğiz. Biz İstanbul’umuzun tüm ilçelerinde kentsel dönüşümü, hızlı, kararlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Bu noktada burada yaptığımız gibi 48 gün sonra sahaya gidip uygulamayı yapıyoruz ve inşallah yılsonuna kadar da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

Düzenlemenin ne zaman çıkacağına ilişkin sorulan soruya da Kurum, “Biz bu çalışmayı yaptık. Cumhurbaşkanlığımız ile bu çalışmanın ayrıntılarını görüştük, istişare ettik ve partimize, Meclisimize bu çalışmayı gönderdik. Yetişebilirse seçimden önce, yetişemezse seçimden hemen sonra kanuni düzenlemenin yapılmasını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: ANALİZ

Share
4 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.