Dönüşümde Faiz Desteğinin Kapsamı Genişliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Dönüşümde Faiz Desteğinin Kapsamı Genişliyor

Kentsel dönüşümde faiz desteğinin kapsamı genişliyor. Bireysel kredilerin yanı sıra belediyelerin kullandıkları kredilere ve kurumsal kredilere de faizsiz veya düşük faizle kredi verilecek. 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşümle ilgili yayımlanması beklenen Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) ilgili bilgi verdi. Faiz desteği hakkında bir düzenlemeye gidileceğini belirten Gürgen, “Şuanda vatandaş olarak ben evimi yaparken bankadan kredi alıyorum, kredimi geri öderken devlet bana faiz desteği veriyor. Diyelim ki, 11-12 puan olan faizin 4 puanım ben ödüyorum. Şimdi biz belediyelere de faizsiz kredi vereceğiz. Yani belediyelere de faiz desteği geliyor. Bir belediye bir  proje yürütecek. O projeyi yürütürken paraya ihtiyacı var. Gidecek bir yerden borçlanacak. İster bakanlıktan, ister İller Bankası’ndan. Bunun faizine biz destek vermek suretiyle belediyenin işini kolaylaştıracağız” diye konuştu.

Bir diğer düzenlemenin ise İller Bankasının finansmanı hakkında olduğunu kaydeden Gürgen, “İller Bankası ve İSMEP’in yurt dışından Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi kurumlardan yurt dışından aldıkları kaynakları da kentsel dönüşüme yönlendirmeye çalışacağız. Tabii burada Hazine’nin de garantörlüğü altında olacak” diye konuştu.

MALİYETLER DÜŞECEK

Sadece hak sahiplerine değil müteahhitlere de faiz desteği vereceklerini belirten Gürgen, “Yani yüklenicilere, belediyelere de kullanacakları krediye faiz desteği verilecek. Maliyetleri aşağı çekiyorsunuz. Finansal destekte faiz yükünü en azından devlet yüklenirse, belediyenin, müteahhidin maliyeti düşecek” diye konuştu. Bireysel kredilerde faizin yüzde 11-12’lerde, kurumsal kredilerde ise İller Bankası’ndan alınan kredi faizlerinin yaklaşık yüzde 8-9 olduğunu ifade eden Vedad Gürgen, “8-9’un faiz desteğini biz rahatlıkla verebiliyoruz. Hepsini bile karşılayabiliriz” dedi.

Arsanın ya da konutun kıymetli olduğu yerleri herkesin talep ettiğini anlatan Gürgen şunları kaydetti: “Ama bir de gayrimenkulün para edemediği yerler var. Asıl buralardaki dönüşümü hızlandırmak için bölgelere
göre faiz katsayı desteği vererek çözüm bulunabilir.”

 

Share
328 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.