Dönüşüm İçin Sıfır Faizli Kredi Verilecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Mart 2018

Dönüşüm İçin Sıfır Faizli Kredi Verilecek

Kentsel dönüşümün teşviki için sıfır faizli kredi verilecek 

Uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM 2018, Fransa’nın Cannes kentinde yapıldı. TRT haberin sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlığın bugüne kadar 1,2 milyon civarında dükkan veya konuta kentsel dönüşüm yaptığını vurguladı.

Bakan Özhaseki, “Yarısı tamamlanmış yarısı da uygulanma safhasında Bu da yılda ortalama 200 bin konut yapıyor. Bizim senede 500 bin konutu yenilememiz lazım. İstanbul’da biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere 2 yerde dönüşüm alan hazırladık. Buralarda mahalle dokusu içerisinde çok yüksek katlı olmayan konutlar üreteceğiz. Bu konutları depremde yıkılma riski en fazla olan evlerin sahiplerine teklif edeceğiz. Hazırladığımız konutları o çevrede yaşayan vatandaşlara vereceğiz, boşattıkları yerlere de park ve sosyal alan yapacağız” dedi

‘ Sıfır faizli kredi vereceğiz” 
Özhaseki, 2000’li yıllara kadar yapılan tüm binaların risk taşıdığına dikkat çekti “Eski yönetmeliğe göre yapılmış bir de buna kaçak müteahhitler eklenince risk büyüyor. Bu binaların %50’si depreme dayanıksız. 7,5 milyon binanın yenilenmesi lazım. 2000′ den sonra çıkan yasa ve yönetmeliklere göre yapılan binalar sağlam. Şahıslar oturdukları binaların depreme dayanıklılığını ölçtürsün. Belediyelere de çok büyük iş düşüyor Kentsel dönüşümde teşvikler veriyoruz. Yakında sıfır faizli krediler vereceğiz”

“Askeri bölgelerin şehir dışına taşınması bir fırsat” 
“15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın şehir merkezlerindeki askeri bölgelerin yeşil alana çevrilmesiyle ilgili verdiği talimat bir fırsat olarak önünüzde duruyor” diyen Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü

‘Milli Savunma Bakanlığı ile anlaştık Kayseri’ deki hava ikmal merkezinin 3 milyon metrekarelik arazisinin, 2 milyon metrekaresini park yapıyoruz Şehirler büyüdükçe dışarıda olan askeri bölgeler kent merkezinde kaldı.  Şehir dışına taşıma doğru bir adımdır.”

 

Share
346 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.