Doğu Karadeniz’de Fiyatlar Katlandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Şubat 2018

Doğu Karadeniz’de Fiyatlar Katlandı

Doğal güzellikleriyle, tatilcilerin gözdesi haline gelen Doğu Karadeniz’de konut fiyatları ikiye katlandı. Arap yatırımcının gözdesi haline gelen bölgede metrekare satış fiyatı bin 700 TL’den başlıyor. 

TÜRKİYE, tarihi ve doğal güzellikleriyle turist çekmenin yanı sıra mütekabiliyet yasasıyla birlikte daha fazla yabancı yatırımcı çekmeye başladı. Yabancı yatırımcı İstanbul, Antalya, Muğla gibi kentler dışında Trabzon, Ordu gibi kentleri de keşfetti. Bölge analizi sonuçlarına göre, son dönemde Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon gayrimenkul hareketliliğiyle öne çıkan iller arasında yer alıyor.

KÖRFEZ’İN GÖZDESİ OLDU 
Doğu Karadeniz bölgesi, yaylaları, dereleri ve yeşil dokusuyla özellikle Arap yatırımcının ilgisini çeken bir bölge konumunda. Trabzon’dan Arap ülkelerine direkt uçuşların olması, bölgeye yabancı yatırımcı ilgisini artırıyor. Son yıllarda faaliyete geçen Havalimanı da bölgeye ulaşımın kolaylaşmasıyla ilginin Ordu ve Giresun’a kaymasına da neden olmuş durumda. Yaylalardan araziler almayı tercih eden yatırımcılar, gayrimenkul yatırımları da yapıyor. Trabzon’da Arapça tabelaların yaygınlaşması da Arap nüfusundaki artışı doğruluyor. Uzmanlar, son dönemde yabancı ilgisinde azalma görülse de bölgenin hala yabancı yatırımcı için potansiyel taşıdığı görüşünde. Doğru tanıtım stratejileri yürütülmesi halinde Avrupalı yatırımcıların da bölgeye ilgi duyabileceklerine işaret ediliyor.

YENİ YATIRIMLAR GELİYOR 
Özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerle turizmde yaşanan canlılık nedeniyle Trabzon’a 20 kilometre uzaklıktaki Yomra ilçesinde 50 milyon TL’lik yatırımla alışveriş merkezi, spor tesisleri, oteller ve golf merkezinden oluşan bir proje geliştiriliyor. Yomra Belediyesince yürütülen projeyle 650 dönümlük deniz dolgusunun 300 dönümünde 18 çukurlu golf sahası yapılacak. Proje Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu tarafından da destekleniyor.

Fiyatlar Üçe Katlandı

GİRESUN: Merkezde 2014 yılında 640 TL olan gayrimenkul metrekare fiyatları 2017 yılında bin 161 TL seviyelerine çıktı, il genelinde ise ortalama metrekare fiyatları 2014’te 401 TL İken 2017 yılında bin 422 TL’ye ulaştı.

ORDU: Son dönemde Ortadoğulu yatırımcıların keşfettiği kentlerden biri olan ve tersine göç almasıyla öne çıkan Ordu’da il genelinde ortalama m2 fiyatları 2014 yılında 972 TL iken 2017 yılında bin 752 TL oldu.

RİZE: Doğu Karadeniz’in bir diğer öne çıkan kenti olan Rize’nin kent ortalamasında 2015 yılında bin 400 TL olan metrekare fiyatları 2017 yılında bin 717 TL’ye ulaşmış durumda.

TRABZON: Doğu Karadeniz’in gayrimenkul piyasası en çok gelişen kenti ve son 5 yıldır Ortadoğulu yatırımcının gözdesi olan Trabzon’da ise 2014 yılında bin 178 TL olan metrekare fiyatları 2017 yılında bin 700 TL’ye ulaşmış bulunuyor.

GÜNEŞ gazetesi

Share
405 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.