Doğalgazda Yüzde 35 Tasarruf Yöntemleri | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Kasım 2018

Doğalgazda Yüzde 35 Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz faturasında yüzde 35 tasarruf sağlamak mümkün. Aksa Afyon Doğal Dağıtım A.Ş. Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı, kabarık doğalgaz faturalarını düşürmenin püf noktalarını açıkladı 

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde alacağınız küçük önlemlerle doğalgaz faturasını yüzde 35 düşürmek elinizde. Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı; “Alacağınız küçük önlemlerle ısı kaybını önlerseniz yıllık 850 TL. tasarruf sağlayabilirsiniz” dedi.

Konuyla ilgili AKSA Afyon Doğal Dağıtım A.Ş. Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı açıklamalarda bulundu. “Sıcak evler, nefes alan şehirler felsefesiyle Afyonkarahisar İlinde doğal gaz hizmeti veriyoruz” diyen Ercan Çallı şunları söyledi: “Sıcaklıkların düşmesi, yağışların başlamasıyla birlikte kış mevsimi kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Alacağınız küçük önlemlerle hem doğal gaz faturanızda önemli oranda tasarruf sağlayabilir hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabilirsiniz”

Tasarrufun Püf Noktaları 
Aksa Afyon Doğalgaz Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı, yaklaşan kış ayları öncesinde tasarruflu ve güvenli doğal gaz kullanımı için önerilerini şöyle açıkladı:

• Termostatı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak % 6-7’ye varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
• Isı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak %35’e varan oranlarda, konut başına yıllık yaklaşık 850 TL tasarruf edilebilir.
• İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüzde 15 daha verimlidir.
• Her kış başında kombi ve gaz yakıcı cihazlarının bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi varsa onarılması, arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur.
• Termostatik vanalar, sıcak suyun radyatöre geçişini, oda sıcaklığı ayarladığımız değere erişince kısar veya tamamen kapatır. Sonuç olarak, sıcak su akışının kesilmesi, kombi yada kazanların daha az çalışmasını ve %15’e varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
• Kombi yeniden çalıştırıldığında, soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışır ve doğal gaz harcar. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur.

• Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır.

Share
233 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.