Doğalgaz Borsasında TL Adımı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Eylül 2018

Doğalgaz Borsasında TL Adımı

1 Eylül’de açılan Türkiye Doğalgaz Borsası’nda alım-satım işlemleri Türk Lirası üzerinden yapılacak ve günlük referans fiyat Türk Lirası olarak belirlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından 1 Eylül’de açılan Türkiye Doğalgaz Borsası’nda alım-satım işlemleri Türk Lirası üzerinden yapılacak ve günlük referans fiyat Türk Lirası olarak belirlenecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Doğalgaz Borsası’nda ticaret yapacak tarafların alış-satış teklifleri sırasında verebilecekleri fiyat sınırları ile dengeleme amaçlı işlemlere ilişkin sınırları belirledi.

DAHA REKABETÇİ PİYASA 

Doğalgaz Borsası’nda ticaretin derinleşmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte, Türkiye’de doğalgaz fiyatları daha rekabetçi, serbest ve şeffaf bir şekilde belirlenmiş olacak.  Doğalgaz Borsası ile Türkiye kendi bölgesinde ilk organize piyasada günlük olarak doğalgaz ticaretine başlayan ülke oldu. Böylece, bölgede ilk referans fiyat oluşumunun adımı atıldı.

Bölgede referans olacak

Türkiye Doğalgaz Borsası’nda oluşan fiyat bölgedeki ülkeler arasındaki doğal gaz ticaretinde de referans alınmaya başlanacak. Böylece doğalgaz ticaretinde Türk Lirasının referans alınmaya başlanmasının önünün açılması hedefleniyor.

Kaynak: AKŞAM

Share
226 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.