Devlete 2020’de Para Ödemeye Başlar | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Mart 2018

Devlete 2020’de Para Ödemeye Başlar

Avrasya Tüneli’nin günlük kullanım rakamının 50 bin araca ulaştığını söyleyen Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Başkanı Arıoğlu, “Yıl sonuna kadar geçiş garanti rakamlarına ulaşırız” dedi

YAPI Merkezi İnşaat ve Sanayi Babanı Başar Arıoğlu, Türkiye’de yaptıkları en önemli projelerden birinin de Avrasya Tüneli olduğunu, tünelden geçen araç sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Avrasya Tüneli ilk hizmete açıldığında günlük 20 bin araç geçişinin gerçekleştiğine dikkat çeken Arıoğlu, bugün itibariyle günlük araç geçişinin 50 binin üzerinde seyrettiğini kaydetti.

Arıoğlu, “Bu yıl sonuna kadar günlük 68 bin 500 geçiş garanti rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu sene olmazsa bile gelecek sene mutlaka garantiyi dolduracağız. Hatta en geç 2020’de devlete bir miktar para öder hale geleceğiz” dedi. Avrasya Tüneli’nde araçların 51 ‘inin Avrupa yakasından Anadolu’ya, yüzde 49’nun ise Anadolu yakasından Avrupa’ya geçiş yaptığına işaret eden Arıoğlu, “Avrasya Tüneli’nin bulunduğu güzergahın en kısa yolu olduğu, ilgili navigasyon uygulamalarında da açıkça gözükmektedir” diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü hizmete girdiğinde buradan daha çok otobüs gibi büyük araçların geçişinin olacağına işaret eden Arıoğlu, kaçak geçişlerin önüne geçmek için ilk aşamada bariyer sistemi düşündüklerini söyledi.

Share
232 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.