Dev Proje Erken Açılacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Mayıs 2018

Dev Proje Erken Açılacak

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de hizmete açılacağını söyledi. Bakan Arslan, köprünün kuleleri arasındaki ayak açıklığının özellikle 2.023 metre olarak belirlendiğini, bunun da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü sembolize ettiğini aktardı. 

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, adı, ayak açıklığı, kule yüksekliği farklı simgeleri temsil eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de hizmete açılacağını söyledi. Bakan Arslan, köprünün kuleleri arasındaki ayak açıklığının özellikle 2.023 metre olarak belirlendiğini, bunun da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü sembolize ettiğini aktardı.

Köprünün bir diğer simgesini ise kule yüksekliklerinin 318 metre olmasının oluşturduğunu anlatan Arslan, “Üçüncü ayın 18’i, bu da bir simge. Bu simgeyi pekiştirmek
adına geçen sene 18 Mart’ta köprünün temelini attık. Bu sene 18 Mart’ta köprünün kule ayaklarının oturtulacağı kazıkları çakmaya başladık. Hem de kule ayaklarının oturacağı keson beton blokların inşaatını, sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı törenle fiilen başlattık” ifadelerini kullandı.
GELECEK YIL KURULACAK 
Arslan, köprünün gelecek yıldan itibaren fiilen kurulmaya başlanacağına işaret ederek, “Köprünün yapım sözleşmesinde bitiş tarihi 2023 görülüyor ise de yaklaşık 1.5 yıl önce bitireceğiz. Adı, ayak açıklığı, kule yüksekliği farklı simgeleri temsil eden 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022’de hizmete açılacak” dedi. Bakan Arslan, uluslararası bir koridorun tamamlayıcısı konumunda bulunan 1915 Çanakkale Köprüsü’nden, tüm Türkiye’nin hatta Avrupa’dan gelip, ülkenin Batı’sına giden sürücülerin yararlanacağını vurguladı.

HIZLI VE KOLAY ULAŞIM 
1915 Çanakkale Köprüsü’nün ortaya konulan hedefin önemli bir parçası olduğunu dile getiren Arslan, Avrupa’yı Asya’ya 6. kere bağlayacak köprüyle Avrupa üzerinden gelen yüklerin, ülkenin batısına yani Ege ve Akdeniz’e hızlı ve kestirme olarak ulaştırılmasının önemli olduğunu söyledi.

TAMAMLANDIĞINDA dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle “simgelerin köprüsü” olacak. Trakya’dan Ege ve Akdeniz’e uzanan ulaşım hattında Çanakkale’yi Marmara Bölgesi’nde çok önemli konuma taşıyacak köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek. Lapseki ile Gelibolu arasında yapımı devam eden “dünyanın en uzun ayak açıklığı” unvanına sahip Çanakkale 1915 Köprüsü, 318 metrelik kule yüksekliğiyle de dünyada tek olacak.

ÇANAKKALE Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de ikinci asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılını taçlandırmak için ayak açıklığı 2.023 metre olarak belirlendi. Orta açıklığı 2.023 metre, toplam uzunluğu 3.860 metre olacak olan köprünün tamamlandığında, dünyanın en uzun köprüsü olan Hyogo’daki Akashi Boğazı Köprüsü’nü geride bırakması bekleniyor.

 

Share
335 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.