Dev Kentsel Dönüşüm | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ağustos 2017

Dev Kentsel Dönüşüm

İstanbul’da 8 milyon metrekare ‘rezerv alanda’ 100 bin konut yapılacak. Deprem riski yüksek kentlerden başlanarak, bir yılda 500 bin konutun dönüşümü de tamamlanacak.
 Sabah gazetesinin haberine göre Türkiye, 17 Ağustos depreminin 18. yıldönümünde köklü bir “kentsel dönüşüm” hamlesi başlatıyor. Depreme dayanıklı sağlam bina ve modern kentleşmenin ağırlık merkezi İstanbul olacak. İstanbul’da bir yal içinde 100 bin yeni konut yapılacak, ülke genelinde ise deprem riski yüksek olan illerden başlanarak bir yılda 500 bin konutun dönüşümü tamamlanacak. Yeni kentsel dönüşüm atağı için, “sıfır faizli” özel kredi paketi oluşturulacak. Dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanan müteahhitler de teşvikten yararlanacak.
indergi- kentsel dönüşüm
8 Milyon metrekare
“Büyük İstanbul Dönüşümü” olarak tanımlanan kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi. Bu alanda 100 bin konutluk “Yeni İstanbul” kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme “evet” diyen vatandaşlara bu yeni kent merkezinde birer daire verilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde, belediyeler arasında “parti ayrımı” gözetmeyecek. Depreme karşı dayanıklı konut yapımı, milli seferberlik anlayışı ile ele alınacak.
Önümüzdeki günlerde yayımlanacak bir kanun hükmünde kararname ile kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek. TOKİ, KÎPTAŞ ve Emlak Konut un daha etkin olduğu, belediyelerle koordine, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerek gayrimenkul satış gelirlerinden gerekse İller Bankası’ndaki kaynaklardan oluşan 5 milyar liralık başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Bu kaynak, kentsel dönüşümde “sıfır faizli” kredi olarak kullandırılacak.
200 Milyar Liralık Ekonomi
Yeni kentsel dönüşüm planının yaklaşık 200 milyar liralık ekonomik canlılık yaratması hedefleniyor. 75 milyar liralık kısmı konut yapımı, 75 milyar liralık kısmı konut içini tefrişatı ve 50 milyar liralık kısmı altyapı için olmak üzere ekonomiye kanalize edilecek 200 milyar liralık potansiyel sayesinde, işsizlik oranlarında da 2 puan civarında düşüş gerçekleşecek.

Share
386 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.