Vatandaşımız Konut Almaktan Vazgeçmiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Eylül 2018

Vatandaşımız Konut Almaktan Vazgeçmiyor

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 oranında azaldı.   Ağustos ayında yabancıya konut satışında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 129,6 oranında artış gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, il bazında ilk sırayı bin 141 konut satışı ile İstanbul aldı. Sektörün önde gelen isimleri konut satış rakamlarını değerlendirdiler… İşte o görüşler:

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı –Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas
“Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor”

Türkiye genelinde Ağustos ayında 105 bin 154 adet konut satışı gerçekleşti. Ağustos ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık % 12,5 oranında bir azalış gözlendi. Nisan ayı itibariyle 120 bin bandına çıkan konut satışlarında bir miktar düşüş olduğu görülüyor. Konut kredi faiz oranlarının yüzde 2,5-3 seviyelerine yükselmesi ipotekli satışları düşürdü. Ayrıca tatil sezonuna 9 günlük bayram tatilinin de eklenmesiyle Ağustos ayında işlem yapılan gün sayısı neredeyse yarıya düşmüştür. O yüzden rakamların bu seviyede olması normal. Vatandaşlarımızın 31 Ekim’e kadar sürecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liderliğinde başlatılan ve KONUTDER’in de desteklediği ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ kampanyasına çok yoğun bir şekilde ilgi gösterdiğini görüyoruz. Eylül ve Ekim ayında çok daha yüksek oranda konut satışı gerçekleşeceğini söyleyebilirim. Böyle bir dönemde hükümetimizin desteği ve döviz kurundaki yükselişi ve maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtmayan gayrimenkul firmalarının gayretiyle yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinat, 10 yıl vade ve bankasız kefilsiz 0.98 vade farkı, büyük bir fırsat. Vatandaşlarımıza bu yılın son fırsatını çok iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Konut alanlar her zaman kazançlı çıkmıştır. Bu kampanyadan alanlar kat be kat kazançlı çıkacak.

İpotekli satışlara baktığımızda da 12 bin 743 adet konut satışı ile 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 67,1 oranında azalış yaşandığını görüyoruz. İpotekli konut satışlarındaki düşüşün en büyük sebebi konut kredi faiz oranlarının aylık yüzde 2,5 hatta yüzde 3 sınırına ulaşmış olması. Bu yüksek faiz ortamında 2017 yılının ilk 8 ayındaki konut satış rakamını bu yılın ilk 8 ayında da yakaladık, bu rakamlara ulaşmamızda yaptığımız kampanyaların etkisi çok büyük. Bu süreçte konut üreticileri olarak bizler kendi yaptığımız kampanyalarla nasıl özveride bulunuyorsak bankalar da özveride bulunmalı.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 oranında azaldı. Bu azalışın geçici bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Zira geçtiğimiz ay hayata geçirilen ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ indirim kampanyası ile konut kredilerinde yapılan yeni düzenlemelerin sektörümüzü önümüzdeki dönemde canlandıracaktır. Hasanoğlu İnşaat olarak biz de BANU EVLERİ Ispartakule 2 ve BANU EVLERİ Ispartakule 3 projelerimizle ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ kampanyasına destek veriyoruz. Dev kampanyanın 31 Ekim’e kadar devam edecek olması da önümüzdeki aylarda satışların hızlı bir ivme kazanmasına katkı sunacaktır.

TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışlarında rekor bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Ağustos ayında yabancıya konut satışında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 129,6 oranında artış gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, il bazında ilk sırayı bin 141 konut satışı ile İstanbul aldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikle yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterleri düşürüldü. Yeni yönetmelikle, yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmek için karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Bu konuyu gerekli mercilere sık sık gündeme getiren bir şirket olarak beklentimiz yönünde bir karar alınmasını çok sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. TÜİK’in açıklamış olduğu Türkiye’de yabancıya konut satışı istatistiklerinin ilk 8 ay ortalamasına baktığımızda yüzde 42’lik bir artış gözlemliyoruz. Yeni yönetmelikle birlikte önümüzdeki dönemde yabancıya konut satışında yüzde 50’lik bir artış yaşanacağını düşünüyoruz.

 Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Ağustos ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, “Ağustos ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 oranında azaldı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ sloganıyla başlatılan konut sektöründeki dev indirim kampanyası ile birlikte önümüzdeki süreçte konut satışlarında artış yaşanacağını öngörüyoruz.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 129,6 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Ağustos ayında yabancılara 3 bin 858 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi.  2018 yılı konutta yabancıya satış yılı olacak, TÜİK verileri de bunu destekler şekilde ilerliyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin değişiklik yapan yönetmelikle, yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmek için karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Bu değişiklik, yabancıların konut alımını yüksek oranda artırırken, sektörümüzü de canlandıracaktır.

 

 

 

Share
310 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.