Dev AVM İflas Etti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Şubat 2018

Dev AVM İflas Etti

Mali sıkıntıya giren İstanbul Bayrampaşa’daki Ora AVM için iflas kararı çıktı.

AÇILDIKTAN bir yıl sonra mali sıkıntıya giren Bayrampaşa’daki Ora AVM için iflas kararı çıktı. İstanbul Ticaret Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası şirketin kurtarılamayacağına hükmederek iflasına karar verdi.

Şirketin alacaklıları arasında, finans kurumlarının yanı sıra 450’ye yakın şirket ve kişi bulunuyor. İflas eden AVM’nin toplam borcu ise 1 milyar 590 milyon lira. Ekim 2011 yılında kapılarını açan İstanbul Bayrampaşa’daki Ora AVM için 400 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. İçinde 235 mağaza ve otel bulunan Ora AVM, bir yıl açık kalmadan kapandı. Ziyaretçi sayısı istenen seviyede olmayınca AVM’de mağaza kiralayan firmalar birer ikişer mağazaları boşaltıp projenin yatırımcısını da zor duruma düşürdü.

Ora AVM projesinin sahibi konumundaki Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, 2012 sonunda iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Dosya İstanbul 50. Asliye Ticaret Mahkemesinde görülmeye başlandı. Dava süreci devam ederken, alacaklılar da şirketin iflası için başvuruda bulundu. Davaya bakan İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 Şubat günü saat 16.58de şirketin iflasına karar verdi. Anılan duruşmada şirket avukatı mahkeme heyetinin reddini istedi, ancak bu talep heyet tarafından reddedildi.

Share
2130 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.